E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Pěstujeme úspěšně okurky

Pěstujeme úspěšně okurky

Okurky jsou lehkou zahradní zeleninou, kterou úspěšně pěstujeme jak v pařeništích a sklenících, tak na záhonech, Nejčastěji pěstujeme okurku salátovku a nakládačku. Především pro jejich chuť.

Pěstujeme úspěšně okurky 

Ze začátku je třeba okurku poznat také z historie.  Okurka setá (lat.Cucumis sativus) je rostlinou z čeledi tykvovitých a pochází z Indie a Číny. Její plod je nazývám okurkou v ženském rodě, na moravě však také okurkem :-). Vypěstovat a hlavně naložit si ji ve vlastním, ať již sladkokyselém láku nebo dle receptu od babičky, který se dědí po generace, je sen každého zahrádkáře a jeho milé paní.

Jak tedy na okurky, aby byla úroda co nejvyšší, plody a rostliny co nejzdravější a radost z pěstování také.



Okurka má velké nárok na teplo, s úspěchem se pěstuje v pařeništích a skleních. Na venkovních záhonech prospívají na slunných a před větrem chráněných místech.

Půdu pro pěstování okurek můžeme vyživit kompostem, či chlévskou mrvou. Pro okurky jsou vhodnější teplé (humusem a kompostem vyživené), středně těžké půdy.

Pokud máme půdu vlhkou a studenou, je lepší sázet okurky na kopečky, pod něž dáme hnůj, který rostlinu vyhřívá.

Kořeny okurek potřebují vzduch, proto se nesází příliš hluboko. Při pěstování okurek můžeme také pracovat s černou netkanou textilíí, ať již na nadkrytí půdy, nebo na noční nadkrytí rostlin (pokud pěstujeme na záhoně)

Nejčastěji pěstujeme dva druhy okurek a to:

  • okurka salátovka (hadovka) - je většího vzrůstu s hladkou slupkou, vhodná jak již název napovídá do salátů a k přímé konzumaci
  • okurka nakládačka - je menšího vzrůstu, slupka je drsnejší, neloupe se a je určena k přímé konzumaci a hlavně k nakládání a zavařování ve sklenicích pro svou nakslou chuť

Předpěstování okurek

Semínka okurek vyséváme do truhlíků a po vytvoření 2-3 lístů můžeme dále přesazovat. Pokud chceme odolnější rostlinky můžeme ještě po jedné přesatit do samostatných kelímků naplněných do 3/4 hlínou a jak rostlinka povyroste, postupně jí můžeme hlínu dosypávat.

Výsev okurek

výsev-předpěstované rostlinky vyséváme na záhon do sponu 20x30 cm.

zálivka - se zálivkou opatrně, zaléváme pouze ke kořenům, nejlépe po kapkách a to tak, že nachystáme zavlažovací hadici, do které si uděláme drobné otvory. Pokud by se nám podařilo zalévat vovou o teplotě 20°C bylo by to ideální. Za chladného počasí šetříme se závlahou.

zaštipování- hlavní výhon zaštípneme za třetím až čtvrtým listem. Podpoříme tím tvorbu postranních výhonů, na nichž bývá více samičích květů a tím i plodů.

sklizeň - okurky sklízíme o velikosti max. 6-7 cm. Předejde se tím případné hokosti u okurek. Nyní již jsou však sadby natolik dobře yšlechtěna, že se hořkost objevuje jen zřídka.



zaštipování- hlavní výhon zaštípneme za třetím až čtvrtým listem. Podpoříme tím tvorbu postranních výhonů, na nichž bývá více samičích květů a tím i plodů

Můžemě pěstování v základu shrnout do jakéhosi desatera, které je obecně platné a pokud se ho budete držet, úspěch je zaručen.

  • základem je výběr tolerantní dorůdy (např. Karen, Dalila, Admira, které svým silnějším růstem bude částečně překonávat plísně.
  • okurce dopřejme také slunnější a vzdušnější stanoviště s humózní a vodou dobře zásobenou půdou. Naprosti jsou nevhodné stanoviště ve stínu, polostínu, uzavřené, kde se dlouho drží vzdušná vlhkost.
  • vždy se vyplatí dodržovat osevní postupy, jak jsou uvedeny na obalu od semínek. Střídejte také pozemky, kde pěstujete okurky nebo jiné tykvovité zeleniny po 3-4 letech.
  • okurky potřebují oporu, aby se mohli pnout ať již horizontální, nebo také vertikální vedení. Toto je důležité pro rychlé oschnutí listů, na kterých se tak nemůže držet plíseň.
  • jako závlahu dodržujme pravidelnou zálivku po kapkách ke kořenům. Nezmáčíme tak listy jako při zálivce kropením nebo rozstřikem. Vždy se snažte dodržovat to, aby listy rostliny po zálivce co nejdříve oschly.
  • rovnoměrná a dostatečná výživa rostlin podporuje jejich růst, také pokud jsou již částečně napadeny plísní, mohou nové výhon plísni tzv. urůstat
  • výživa a postřik okurků je zcela závislý na počasí, které je vždy dobré pozorně sledovat. Blíží -li se několikadenní deštivé úseky, preventivně rostliny ošetřujeme.
  • včasná chemická ochrana je nezbytná. Postřiky ale nepoužíváme více jak 3x za sezonu, ne těsně před sklizní.
  • v průběhu vegetace můžeme ošetřovat např. Dithane. Dobře si ale pročtěte způsob ochrany a dodržujte ochrannou lhůtu postřiků.
  • zmíněné přípravky a postupy můžeme aplikovat také na jiné tykvovité rostliny.


Závlahu dodržujme pravidelnou  - zálivku po kapkách ke kořenům. Nezmáčíme tak listy jako při zálivce kropením nebo rozstřikem. Vždy se snažte dodržovat to, aby listy rostliny po zálivce co nejdříve oschly.

Okurka a využití

Okurka je z 90% tvořena vodou. Je nízkokalorická a můžeme ji tedy v hojné míře konzumovat i při redukčních dietách. Je velmi vhodná a osvěžující v letních měsících, kde nám pomáhá dodržovat také pitný režim. Vzhledem k vysokému obsahu vody a draslíku působí močopudně a pomáhá s odvodňováním organismu. To je důležité pro lidi s vysokým krevním tlakem, či lidmi trpícími dnou či záněty močového ústrojí.

Okurka se nejčastěji pěstuje pro další zpracování a to nakládání a zavařování. Zavařujeme v připraveném nálevu, spolu s cibulí, mrkví, koprem. Někdo přidá petrželku, hořčicové semínko. Recepty jsou různé od rodiny, něketré ingredience a přípravy láku se tají a záleží na chuti jedince.

Okurku salátovku používáme nejčastěji ve studené kuchyni, Chutná je za syrova nakrájená na kolečka v osvěžujících zeleninových salátech. Nastrouhaná v klasickém českém salátu ve sladkokyselém nálevu s pepřem, nebo si můžeme připravit lahodné tzatziky.

Vždy je správné využívat sezónní zeleninu ze zahrádky, čili co nám právě vyroste, to zpracujeme a konzumujeme. Dostaneme tak do těla nejvíce vitamínů.



RECEPT: Tzatziky si připravíme jednoduše. Salátovou okurku nastrouháme, vyždímáme z ní přebytečnou vodu, smícháme s česnekem, koprem, solí, a bílým jogurtem, vše promícháme a podáváme jako dip k masu. Tzatziky jsou vhodné i jako chutná svačinka k opečené bagetě.

Slupky salátové okurky můžeme použít jako pleťovou masku. Voda obsažená v okurce pleť hydratuje, to se hodí i v letních měsících.


Nakládáte okurky - podělte se o recepty s přáteli na Facebooku!

Úrodná semínka objednávejte již nyní!

Semínka okurek v eshopu

Okurku s jogurtem ji můžeme také použít na léčbu spálené kůže z delšího opalování ve formě obkladů.



Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.