E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Voňavá rajčata z vlastní zahrady

Voňavá rajčata z vlastní zahrady

Rajče je plodová zelenina zastoupená velkým počtem druhů, které se od sebe liší barvou, chutí a tvarem, a které sjednocuje to, že jsou velmi chutnou a pestrou zeleninou oblíbenou u dětí i dospělých.

Voňavá rajčata z vlastní zahrady   

Rajčatajsou druhem plodové zeleniny, která se na našem kontinentu začala pěstovat až po objevení Ameriky, kdy byla dovezena společně s bramborami. Původ tedy mají ve Střední a Jižní Americe. Rajče jedlé, neboli rajče lilek (lat. Solanum lycopersicum), je jednoletá bylina, patřící do čeledi lilkovitých. Plodem je bobule - rajské jablíčko, rajče.

Rajče je velmi oblíbené na českých zahrádkách, pěstuje se ve všech svých podobách - odrůdách:Druhy rajčat

na světě existuje cca. 7500 druhů rajčat.

Rajčata dělíme na :

  • tyčkové  - jsou vhodné na venkoví záhony a do skleníků. Pěstují se na opoře. Boční výhony se vylamují, aby se zvýšila úroda. Květy a plody vyrůstají z hlavního kmínku. Např. Perun - bujně rostoucí nízká odrůda, s vysokým výnosem rajčat hruštičkovitého tvaru, Start - osvědčená vysoká a výnosná odrůda s oválnými a sytě červenými plody.
  • keříčkové - nízké odrůdy jsou vhodné pro pěstování na balkonech, vyšší odrůdy pak na záhonech. Rajčata nemusíme zaštipovat, mají vlastní výhon ukončené květenstvím.  Např. Cherolla - středně výnosná odrůda, Vilma - nejlepší vyšlechtěná balkónová odrůda typu cherry.

Podle tvaru dělíme na:

Pokud chceme pěstovat bio rajčátka bez hnojení a postřiků, určitě rajčata schovejte pod střechu. Úroda vždy závisí na počasí. Je třeba dobře vystihnout výsev. Půdu kolem rajčat mulčujeme.Pokud rajčata pěstujeme ve skleníku, můžeme si vybrat jakoukoliv odrůdu. Při pěstování na záhoně použijeme pro nadkrytí černou netkanou textílii. Rajčatům svědčí teplo a čerstvý vzduch - proto skleník dostatečně větráme. Tyčkové odrůdy ve skleníku pěstujeme klasicky na oporách, nebo na sítích zavěšených ke stropu skleníku. Pokud rostliny dosahují ke stropu a ještě nemají nasazené květy, je třeba je zastříhnout.

Pěstujeme rajčata

Rajčata pěstujeme vždy dle návodu uvedeného na obalu, podle odrůdy kterou si vybereme. Obecně platí několik zásadních rad, abychom jednoduše vpěstovali tuto plodinu jak ve skleníku, tak na záhoně, ale také v truhlíku či nádobě na balkóně.

Pokud pěstujeme rajčata venku, je třeba volit polní odrůdy. Rostlinám svědčí prohřívané slunné záhony a kořeny v teple. Po deštích se mohou objevit plísňová onemocnění, proto odstraňujte napadnuté listy. Účinnou prevencí je postřik proti plísním a padlí a zálivka ke kořenům.

Rajčata mají od vyklíčení po sklizeň poměrně dlouhou vegetační dobu, je tedy třeba se o ně postarat.

Semínka vyséváme již v březnu, uchováváme je v teple, dokud nepominou květnoví mrazíci.

Rajče je odolná rostlinka, vydrží chladné teploty, ale dokud je těsně po vyklíčení, dopřejme jí raději teplo. Ideálně je předpěstováváme 2 měsíce. Rostlinka by měla mít výšku cca. 20 cm. Měla by být pěkně košatá, ne hubená a vytáhlá z nedostatku světla.

Připravíme si nyní záhon. Prokypříme ho do hlouby 25 cm. Do půdy zapravíme kompost. Kompost pak přidáváme přímo do jamek pro sazenice. Rajčata vysadíme do sponu dle typu odrůdy, cca 5 cm hluboko, aby rostlinka byla více zakrytá a mohla si dotvořit přídavné povrchové kořeny.

Dohnojujeme dostupnými hnojivy na rajčata. Nebo také granulovanými organickými hnojivy.

Pozor na přehnojení dusíkem, to vede k tvorbě listů, nikoliv plodů!

Zálivku provádíme střídmě, nejlépe dopoledne, vzrostlé rostliny zaléváme co 2-3 den. Je nežádoucí aby půda kolem rajčat byla ududsána vodou, nebo aby voda stála u kmínků. Půdu můžeme jemně prokypřovat. Listy nezaléváme.

Balkónová rajčata - se pěstují velmi snadno v nádobách. Jsou praktickým a moderním doplňkem každého balkónu. Rajčata si předpěstujeme a po té vyséváme do nádob (samozavlažovací truhlíky), nebo nádob, které mají průměr větší než 25 cm.  Vybíráme si typy keříkových/balkonových rajčat např. typ VILMA pěstujeme 3 rostlinky ve 100 cm truhlíku, v 60 cm truhlíku pak pěstujeme 2 rostlinky. I rajčata pěstovaná na balkonech zaléváme na kořeny a pokud možno pěstujeme u stěn, v zákrytu před dešti. Pokud chceme opravdu bohatou úrodu, nebojme se přihnojovat, třeba jen mulčem, nebo kompostem, pokud se nám vzhledově nelíbí, tak organickými či průmyslovými hnojivy. Nikdy však nepřekračujte doporučené dávkování.

Rajčata potřebují velmi výživnou půdu, proto jim dopřejeme kompostovanou zeminu, a můžeme zapravit i trochu organického hnojiva.Vyštipování provádíme pravidelně, vždy když vyrostou vedlejší výhony přímo z kmínku rajčete. Většina odrůd se pěstuje jen na jeden výhon. U balkonových a keříčkových typů nic nevyštipujeme.

Zdraví prospěšná rajčata

Rajčata obsahují velké množství antioxidantů. Jsou tedy zdravou ochranou buněk našeho těla před rakovinotvornými buňkami. Obsahují také látku lykopen, která působí proti procesu stárnutí buněk, posiluje naši imunitu, snižuje cholesterol, omlazuje pleť, prospívá zdravému růstu nehtů a vlasů, omezuje vznik civilizačních chorob srdce a cév. Lykopen zůstává v rajčatech i po tepelném zpracování. Rajčata obsahují velké množství vitamínu C a betakarotenu.

Rajčata jsou složeny z 90% z vody a neobsahují téměř žádný tuk, a obsahují vysoký podíl vlákniny, jsou tedy vhodné při redukčních dietách. Obsahují také draslík, která pomáhá organismu s odvodňováním, a tudíž působí i na regulaci krevního tlaku.Delikatesou jsou sušená rajčata, které si můžeme připravit/usušit jednoduše i doma, ať již přirozeně na vzduchu nebo v sušičce. Tyto sušená rajčata konzumujeme jako chipsy. Nebo je můžeme rozdrtit v dlani jako koření na těstoviny, nebo smíchat s olivovým olejem a takto naložené, podávat k masům, těstovinám.

Rajčata v kuchyni

Rajčata jsou obecně chutnou přílohou ke smaženým jídlům, které vyvažují. Můžeme si nachystat rajčatový salát v sladkokyselém nálevu. Oblíbený je šopský salát, kde jsou rajčata nedílnou složkou. Připravujeme také nadívaná rajčata sýrovými směsi, nebo můžeme zapékat plněné mletým masem. Zručnější, rajčátka zavařují, pasírují, zpracovávají na domácí kečup. Z rajčátek si můžeme předchystat a zavařit základ italských omáček, na polévku, na boloňské špagety. Kdo by nemiloval rajskou omášku nebo polévku, z domácích rajčátek zvláště sladkou a zdravě barevnou.

Pro děti jsou lákavé cherry rajčátka, drobné kuličky červené a žluté barvy, které můžeme i za jejich asistence vypěstovat třeba na balkoně, pokud nemáme zahrádku. 

Už víte, kdy vyštipovat rajčata? Sdílejte své zkušenosti s přáteli na Facebooku!

Semínka rajčat v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.