E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Jehličnany na Vaší zahradě

Jehličnany na Vaší zahradě

Víte že Konifery znamenají doslova šiškonoši ?

Jehličnany řadíme do třídy nahosemenných rostlin, setkat se s nimi můžeme na celém území České republiky. Jde o hojně rozšířený druh stromů, o nichž už málo kdo ví, že se označují i jako konifery, což v úplném překladu znamená „šiškonoši“. 

Trochu historie

Jehličnany jsou zde o mnoho déle, než se objevily první zmínky o lidské rase. Jejich původ hledejme v prvohorách, přesněji v geologickém období zvaném karbon. Zde se podle vědců a badatelů objevily první z jehličnanů vůbec. Šlo o první vlaštovky, které se snažily nalézt pevné místo na planetě. Vše započalo o mnoho déle, a to v dekádě druhohor, kde jehličnany zaznamenaly veliký posun. Svého absolutního vrcholu docílily v křídě. Jejich specifický vývoj lze sledovat na názorné ukázce nejstarších primitivních rostlin v řádu jinotvarých a cykasotvarých, které můžeme srovnat s mladšími borovicotvarými.

Výskyt konifer

Pokud budeme hledat nevyvratitelný rozdíl mezi jehličnany a listnatými stromy, tedy pokud pomineme jejich vzhled, tak zjistíme, že jehličnany jsou o mnoho starší, než listnáči. Ve svém raném období patřily mezi dominantu na naší planetě. Nejvíce pokrývaly mírný podnebný pás, nejraději mají horské lokality, kde hrají prim i dnes. Pokud svou pozornost přeneseme do tropických oblastí, kde se jehličnany také objevují, tak zde narazíme na cykasotvaré druhy. Jinanotvaré se potýkají s existenčním problémem, ale i přesto se dochovaly v čínském tropickém pásmu, kde se ukrývají poslední z posledních. Pro úplnost výskytu nesmíme opomenout na krásnou kategorii liánovcotvarých jehličnanů, které nalezneme v oblastech Starého i Nového světa.

Podrobnější popis rostlin

Jehličnany patří k různorodým neopadavým stromům, ovšem vyskytují se i v podobě keřů a lián. Svou výhodu projevují ve velké odolnosti a schopnosti poradit si s obdobím sucha a nedostatkem vláhy. Z valné většiny můžeme s jistotou říci, že jde o rostliny dvoudomé, což znamená, že jedna z rostlin má samčí rozmnožovací orgány a druhá samičí rozmnožovací orgány. Nemají typické listy, jež můžeme vypozorovat na listnatých stromech, ale přesto se jejich jehlicím listy říká. Dokonce se dělí na jehlicovité, šupinovité, hladké nebo zpeřené. Listy jim neustále dorůstají, a to díky pryskyřičným kanálkům.  Rozmnožují se za pomocí větru nebo hmyzu, který přenese pyl ze samčích šištic na samičí rozmnožovací orgány. Následně dochází ke splynutí a vytvoření semen, které jsou volně zachycená v dužnatém obalu v jedné ze šišek. Existují i zakrslé jedhličnany, které mají značně zpomalený růst. 

Řády jehličnanů

  • Jinanotvaré – Jsou velice odolné. Daří se jim jak v suchém prostředí, tak i v časech nehostinných s velmi nízkou teplotou. Rozmnožování je tohoto pomalu vymizelém druhu velice obdobné jako u ostatních. Samčí rozmnožovací orgány mohou připomínat jehnědy, v nich je ukryt pyl, který se musí dostat do shluku stopkatých semeníků na samičích stromech.  Plody připomínají zelené třešně, což je hlavním poznávacím kritériem z amatérského hlediska. Jelikož se jeho výskyt zúžil na oblast nynější Číny, tak není divu, že se jeho semena objevují v jejich národní kuchyni, stejně jako v Japonsku. Taktéž se hojně využívají jako medikament a léčivo na nejrůznější neduhy.

  • Cykasotvaré – Jde o nejnižší jehličnany dvoudomé se zpeřenými listy. Stromy mají jednopohlavní šištice skryté na samém vrcholku kmene. I tento druh jehličnanu nalezl využití v kuchyni. Vyhledávaná je dřeň i semena, ovšem pro svůj vysoký obsah toxinů vyžadují specifickou úpravu – kvašení, var popřípadě vyluhování.

  • Borovicotvaré – Tento druh má nejpočetnější rodové zastoupení. Semena jsou obdařena tzv. křidélky a po dozrání se samovolně uvolní ze šišek, jelikož ta se pod vlivem mocné síly přírodního vlivu rozpadne. Semena jsou rozfoukána větrem.

  • Liánovcotvaré – Jedná se o stálezelené rostliny, které se vyskytují v podobě lián a keřů, ale i stromů. V této dřevině můžeme nalézt efedrin, přesněji v oblasti větviček a v dužnatém obalu semen., které nápadně připomínají bobule.

K čemu jehličnany slouží

Hlavní devízou, která stromy vždy vynášela do žádaných sfér a stále vynášet bude, je samo-obnovovací proces, který zajišťuje nepostradatelný stavební a konstrukční materiál. Stále častěji se setkáváme s návratem ke dřevěné módě. Poptávka po něm je obrovská. Stejně tak se využívá i v papírenském průmyslu. Strom nám dal knihu a kniha vědomosti. Stromy jsou i zdrojem tepla a obživy pro mnohé živočichy. Velký význam sehrávají v roli zajišťování kyslíku. Jejich prokazatelně positivní vliv se nalezl i v oblasti lidské psychiky, proto nám je v lese tak příjemně. Važme si jehličnanů a stromů jako takových, bez nich by nebylo života. Vysaďte si pár stromků i na vaší zahrádce a ochutnejte jejich blahodárný účinek na lidskou mysl. 

Prodej semen jehličnanů: Semena jehličnanů z celého světa30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.