E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Pěstování dřevokazných hub

Pěstování dřevokazných hub

pěstování dřevokazných hub jako Hlíva nebo polnička

Dřevokazné houby řadíme mezi škůdce, které svým parazitováním nechvalně působí na stav přírody, lesů, ale dokáže potrápit nejednoho vlastníka domu a přilehlé zahrady. Ve většině případů se jedná o houby nejedlé a mohou za valnou část chorob dřev, může se také ale jednat o houby prospěšné  ! . Pokud se poohlédneme za nejčastějším zástupcem, tak se shodneme, že na pomyslném prvenství se drží typ chorošovitých a nelupenatých. Ovšem i v této kategorii negativně působících hub nalezneme kulinářské skvosty. Vyzdvihnout musíme různé druhy hlív, sírovec žlutooranžový či václavku smrkovou. V lidských sídlech se nejčastěji setkáváme s dřevomorkou domácí.

Pěstujeme hlívu ústřičnou

Zaměřme se na nejoblíbenější druh dřevokazných hub a poodhalme tajemství způsobu pěstování. Jde o velice jednoduchou záležitost, ovšem musíme vědět jak na to. Hlívy pěstujeme na speciálním dřevě, které splňuje jasně stanovené kritéria. Použijme dřevo dubové, bukové, vrbové, topolové popř. dřevo z jabloně nebo ořešáku. Dbejte na to, aby nebyl strom příliš dlouho poražený, jelikož se zvyšuje riziko napadení jinými houbami a to by v pěstování hlívy nemuselo být prospěšné. Navíc dřevo po delší době ztrácí svou přirozenou vlhkost, která je též velice důležitým aspektem pro hladký proces pěstování. Držme se jasně stanovené lhůty, kdy je poražený strom v nejideálnějším stavu ke kolonizování podhoubí. Jedná se o období mezi 2-3 měsícem. Na hlívu existuje spousta receptů - lze z ní uvařit výbornou polévku, nebo třeba zapéct s těstovinama.

Pěstujeme houby na dřevě

Vyhledejme si větve nebo kmeny o průměru 10 – 30cm o ideální délce okolo 35cm a navrtejte do nich otvory. Věnujte svou pozornost celé délce dřeviny a snažte se udělat vstupy rovnoměrné. Hloubka závrtu postačí 4-5 cm o průměru cca 10mm. Do jedné větvě nebo kmenu jich udělejte osm. Na řadu přicházejí očkovací kolíčky nakolonizované hlívou, které natlačíme do předem připravených otvorů. Aby se zamezilo kontaminaci nebo vyschnutí, tak vše utemujte parafinem nebo voskem, takto připravené přeneseme na stinné místo. Vhodným časem na vysazení jsou teplejší dny jarních či letních měsíců. Vše další ponechejme přírodě. Rychlost kolonizace se odvíjí od aktuálního počasí. Kmen zakopejte z 1/3 do země a v období veder ho pravidelně zalévejte, tak si udrží po celou dobu ideální vlhkost. Hlívy se vám budou odvděčovat svou krásou v několikaletém cyklu, záleží na zvoleném typu dřeviny. Pakliže chceme plodnost ovlivňovat v širším měřítku a doslova ji regulovat podle osobní potřeby, tak se držte následující rady.  Připravené kmeny s očkovacími kolíky vložíme do PE pytlů a přidáme malé množství vody, tímto způsobem zajistíme dostatečnou vláhu. Nalezněte vhodné místo se stálou teplotou, tento způsob se hodí pro domácí pěstování a to i v zimních časech. Jakmile budeme chtít vyvolat plodnost, tak postačí kmen vyndat z pytle a položit ho na místo s teplotou do 18 stupňů. Tento způsob nám zajišťuje absolutní nadvládu. Cyklus plodných období se v průměru traduje na tři roky s tím, že doba prorůstání trvá 3-4 měsíce (zde záleží na zvolené dřevině a její tvrdosti).

Pěstujeme na slámě

Sláma je dalším skvělým substrátem pro pěstování Hlívy ústřičné. Nejvhodnější je krátce řezaná ječná, žitná nebo pšeničná. Na úplně čerstvou rovnou zapomeňte stejně tak i na shnilou. V takovém případě moc daleko nepochodíte a pěstování skončí v samém počátku. Pokud sláma není vaše, tak se ubezpečte, že byla skladována v suchu. Vložte ji do 50 litrového pytle ze silnějšího materiálu. Vše přelijte vřelou vodou, až po samý okraj posledního stébla. Sláma musí být ve vodě ponořená. Takto připravený obsah nechte pár hodin odstát a po té vodu vylijte(uřízněte dolní rohy a voda samovolně odteče). Druhého dne naklademe očkovací kolíčky a uskladníme na místě s teplotou okolo 22 stupňů. Následně je důležité dodržet přesně stanovený způsob. Po 4 týdnech by měl obsah celý zbělat, to je signál, který si žádá několik rovnoměrných prořezů v pytli, a uskladněte na chladné světlé místo. Do několika týdnů se na vás z průřezů usmějí první plody vaší snahy.  Vše se odehrává v cyklech v závislosti na počasí a to do té doby, než se obsah úplně rozpadne.

Obdobné dřevokazné houby

  • Polnička topolová se pěstuje úplně stejným způsobem, jen má raději měkké dřevo.

  • Hlíva miskovitá se pěstuje stejným způsobem, jen potřebuje větší teplo při nasázení plodnic, takže je dobré začít v letních měsících.



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.