E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Pěstujeme bambusy

Pěstujeme bambusy

Rady a tipy k pěstování bambusů doma ze semen. Jaký zvolit substrát a jak o ně pečovat ?

Bambus, rostlinný velikán

Pokud by nás zajímalo specifické zařazení této stálezelené dřevnaté trávy, tak se dostaneme do čeledi lunicovitých s příznačnou podčeledí bambusovitou. Na planetě existují druhy, které se nebojí vystrčit své růžky do čtyřiceti metrové výšky. Pro svou všestrannost se bambusová sklizeň využívá jako stavební materiál, ale i jako pomocný sortiment k výrobě nástrojů, dekorací, oděvů a dokonce i papíru. Za starých časů čínského území se bambus hojně využíval k výrobě zbraní. Nejzajímavějším druhem bambusu je Bambus převislý, který je nenáročná pokojová rostlina.Výhody bambusu

Bambus má opravdu široké využití. Mnozí zahrádkáři na něj nedají dopustit. Dokonce i šikovná hospodyňka si může uzmout kousek pro sebe v podobě bambusových výhonků, které jsou ideálním zpestřením jídelníčku. Pakliže se někde na vaší zahrádce nalézá místo, které chcete s ohledem na čas rychle zamaskovat, nebo nechcete, aby viděl někdo k vám, tak je bambus vhodnou příležitostí, jak dosáhnou požadovaného efektu. Bambus se dá taktéž využít jako stabilizátor půdy, chrání před její erozí. Nesmíme opomenout na zastoupení ve farmaceutickém průmyslu.

Pěstujeme bambus – příprava substrátu

Základním předpokladem pro správný vývoj bambusové rostliny je dobře prokypřená a propustná půda s dostatečným podílem humusové složky. Zapomeňte na stvrzené jílovité půdy či příliš zamokřené. Pokud chcete mít krásný a zdravý bambus, tak jim připravte úložiště s kvalitní zeminou, kompostem a trochou písku. Taktéž nezapomeňte určit ideální místo pro jejich růst, kde nebude tolik foukat. Toto platí pro velkolisté druhy. V tuzemských horských oblastech se pěstování bambusu raději vyhněte, je zde opravdu malá pravděpodobnost úspěchu vypěstování kvalitního bambusu.Jak působí zima na bambus

Možná si říkáte, jestli vydrží zimní období. Odpověď je zcela jednoduchá a odráží se od spolehlivých vlastností bambusu. Zima není pro tento druh rostliny žádnou překážkou, větší problém nalezneme v podobě sucha a větru. Jakmile půda promrzne, tak se nemohou kořeny bambusu dostat k vláze a umírají. Tento nelibý stav se znásobuje při silném větru. Nezapomeňte bambus zalévat i v zimě, aby měl dostatečný přísun tekutin. Největší pozornost potřebují mladší rostliny. Je důležité, aby byl přísun vody stálý po celý rok, avšak nezapomeňte na fakt, že bambus není bažinnou formou flory, proto nemá rád, když jsou jeho kořeny utopené ve vodě. Tento efekt je vyvoláván v utuženém prostředí.

  • Phyllostachysy – těmto bambusům dopřejte větší množství světla

  • Bambusa, Dendrocalamus,  Fargesie, Sasy apod. – upřednostňují umístění v polostínu

Bambusy a hnojení

Výskyt opadaných listů pod rostlinou je přirozeným jevem. Tento opad ponecháváme, jedná se o skvělý mulčovací produkt. Na zimu je možné i přihrnout opadané listí z okolních stromů, posekanou trávu, ale i štěpku.  Tyčové bambusy se přihnojují na jaře, v tomto případě nemusíte být ostýchavý a můžete bambusům dopřát větší množství uleželého hnoje. V tomto případě se dá nahradit i NPK hnojivem, ovšem přihnojujeme 3x za sezónu. Fargesie vyžadují ještě důmyslnější péči. Zde postačí přihnojování spadaným listím a posekanou trávou, popřípadě v teplejších dnech dodáme po hrsti granulí. S blížícím se podzimem sáhněte raději po draselném hnojivu, mají odolnější pletivo, proti působení mrazu. Dusíkaté hnojivo je pro bambusy velmi nežádoucí, raději se tomuto způsobu příkrmu vyhněte.Jak o bambusy pečovat

Větší pozornost vyžadují rostliny mladší, v rozmezí do dvou let od jejich výsadby, jedná se o období, kdy se zakořeňují. Potřebují šetrnější zacházení a přijatelnější podmínky pro svůj růst. Na zimu je klidně přistiňte, jinak se vám vysuší následkem ostrého větru. Taktéž je nebezpečné první jarní slunce, které dokáže mladý bambus naprosto zlikvidovat. Až se bambusy zakořenění a zaujmou pevné místo v půdě, tak se o sebe dokážou částečně postarat sami. Nehrozí jim takové riziko vysušení. Pro mladé bambusy je zima a jaro nejnebezpečnějším úsekem na své životní pouti. Výkyvy teplot mohou potrápit nejednoho zahrádkáře. Zde se vyplatí bedlivě sledovat počasí a podle dané situace se zachovat. U trsnatých bambusů nemusíte používat protikořenovou folii, až na případy, kdy je sázíte poblíž jezírek, hrozilo by riziko protrhnutí jezírkové fólie. Tato folie se používá, aby zamezila nekontrolovanému rozrůstání podzemních výběžků. U ostatních bambusů je folie přímo nezbytností.

Bambusy sázíme v dubnu, až srpnu, to je nejideálnější období pro jejich započatí. Pokud si chceme bambus předpěstovat,  můžeme začít už nyní.  

Aktuální nabídka semen bambusů30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.