E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

lilek - semena plodové zeleniny - osivo lilku


Semena lilku, balkažánu

Lilek (Solanum) je velmi početný rod rostlin. Do čeledi lilkovitých (Solanaceae) se zahrnují letničky, dvouletky i vytrvalky, které jsou v podobě bylin, keříků i polokeříků. Velké množství rostlin z lilkovitých je jedovatých, některé druhy však mají jedlé užitkové plody, pro které se pěstují, např. rajčata, brambory.

V češtině se jako lilek mnohdy označuje konkrétní zelenina, a to plod lilku vejcoplodého. Lilek vejcoplodý neboli baklažán či patližán (patlažán) je jednoletka, která dorůstá až 1m výšky. Kvete světle fialově a jako plody má vejcovité červenofialové bobule. Lilek vecoplodý k nám přišel z jižní Evropy, hlavně z Balkánu.

Má rád dostatek tepla a slunce. Svou náročností na teplo je vhodným adeptem pro skleníkové pěstování, ale můžeme jej pěstovat i volně na zahrádce. Půdu kolem něj udržujeme vlhkou a přihnojujeme. Výnosy z jedné rostliny jsou až 7 plodů. Plody lilku vejcoplodého jsou výživné, jíme je tepelně upravené, protože jako syrové nejsou chutné.

Lilek se vysévá ze semínek už v únoru, růst keříku je totiž pomalý a navíc se musí zaštípnout výhony, aby došlo k vytvoření keře. Sazenice můžeme umístit na okenní parapet a vysadit ven až v počátkem června.

Léčebné využití lilku: Způsob použití lilku při ovlivňování našeho zdraví je buď čerstvou vymačkanou šťávou z plodů, nebo tepelně upraveným pokrmem z lilku. Čerstvá šťáva se používá pro své antibiotické účinky, čerstvé plody zase ovlivňují hladinu cholesterolu v krvi. Lilek vejcoplodý se užívá k podpoře činnosti jater a k pročištění krve. Napomáhá při léčbě kožních problémů a ekzémů.30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.