E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Eukalyptus - zázrak na dýchací cesty

Eukalyptus - zázrak na dýchací cesty

Eukalyptus - zázrak na dýchací cesty - provoňte svůj domov příjemným mentolovým nebo citónovým aroma. Eukalyptus je snadný na pěstování, velmi dekorativní a léčivý. Čtěte více...

Dočtete se o: eukalyptus, druhy eukalyptů, zajímavosti, pěstování, eukalyptový olej

Eukalyptus - zázrak na dýchací cesty

tip

Dnes se inspirujte a zakupte semínka Eukalyptu. Vypěstujete si tak aromatickou a dekorativní pokojovou rostlinu. Ušetřete za umělé osvěžovače vzduchu plné chemických látek, a dýchejte příjemně provoněný vzduch Eukalyptem. Vaším domovem se bude linout jemná vůně máty a peprmintu.

Blahovičník-Eukalyptus (lat. Eucalyptus) je druh různorodých kvetoucích stromů, nebo keřů rodiny myrtovitých (lat. Myrtaceae). Druhy těchto rostlin se nacházejí převážně v Austrálii, je zde kolem 700 známých druhů Eukalyptu. Většina pochází z Austrálie, velmi malé množství rostlin se nachází v přilehlých částech Nové Guineje a Indonésie nebo ostrovech Filipín.

Druhy Eukalyptu se pěstují v celé oblasti tropů a subtropů - včetně Ameriky, Anglie, Afriky, Středomoří, Středního východu, Číny a indického subkontinentu.

Název eukalyptus pochází z řeckého: εκάλυπτος- eukályptos, což znamená "dobře pokryta".


Vzrostlý Eukalyptus z AustrálieListy Eukalyptu


Několik Eukalyptů patří mezi nejvyšší stromy na světě. Australský Mountain Ash, je nejvyšší ze všech kvetoucích rostlin (krytosemenných), měří 99,6 metrů. Nejvyšší výšky dosahuje u blahovičníků šest druhů: Eucalyptus obliqua, Eucalyptus delegatensis, Eucalyptus diversicolor, Eucalyptus nitens, Eucalyptus globulus a Eucalyptus viminalis, a to nad 80 m.

Druhy eukalyptů

Eucalyptus je jedním ze tří podobných rodů rostlin, které se běžně označují jako "eucalypty", zbylé jsou Corymbia a Angophora. Mnoho jich je označováno také jako gumové stromy, protože se po narušení kůry vyznačují velkým množstvím mízy. Eukalyptus má velmi hladkou, často hedvábně lesklou kůru, která může být bílá, krémová, šedá, zelená nebo měděná.

Od globálního rozvoje přitahovaly Eucalypty pozornost výzkumných pracovníků a ekologů.  Jednak jako rychlerostoucí zdroj dřeva, nebo třeba pro jeho olej, který lze použít jako čistidlo a funguje také jako přírodní insekticid (přípravek k hubení hmyzu). Eukalypty čerpají obrovské množství vody z půdy.  V  domovině eukalyptus vysazovali pro odvodnění močálů, a tím snižovali riziko malárie. Dále jsou vysazovány jako větrolamy a při erozi půdy.

Eukalypty mohou představovat keře i velmi vysoké stromy:

  • Malé - do 10 metrů na výšku
  • Středně velké - 10 až 30 metrů
  • Vysoké - 30 - 60 metrů
  • Velmi vysoké - více než 60 metrů

Téměř všechny Eukalypty jsou listnaté stromy, jen některé tropické druhy ztrácejí svoje listy na konci období sucha. Stejně jako u ostatních členů rodiny myrtovitých, listy Eukalyptu pokrývají olejové žlázy. Eukalypty hojně produkují oleje jsou tedy důležitou součástí rodu. Listy  zralé rostliny Eukalyptu jsou obvykle kopinaté, řapíkaté, a voskově nebo leskle zelené. Ale existuje mnoho výjimek z tohoto vzoru (např. E. melanophloia, E. melanophloia, E. Setosa).

Většina charakteristikých druhů Eukalyptu mají typické květy a plody (tobolky). Květy rostlin mají četný počet nápaditých bílých, krémových, žlutých, růžových nebo červených tyčinek. Jméno Eucalyptus, z řeckých slov eu- dobře, a kaluptos- kryt, což znamená "dobře-krytý", popisuje čepici, kterou jsou tyčinky kryté. Tobolky jsou zhruba kuželového tvaru a mají na konci ventily, které otevírají k uvolnění semen.

Vzhled kůry Eukalyptu se mění s věkem rostliny, délka vláken kůry, stupeň vrásčitosti, tloušťka, tvrdost a barva. Všechny vyspělé eukalypty přidávají každoroční vrstvu kůry, což přispívá k větší průměru kmene. U některých druhů, nejvzdálenější vrstva umírá a tvoří buď dlouhé pruhy (jako u sheathiana Eucalyptus), velké vločky (E. diversicolor, E. cosmophylla, E. cladocalyx). Povrch kůry může být matný (E. cosmophylla), lesklý nebo saténový.

Eukalyptus zajímavosti

Existuje více než 700 druhů Eukalyptů. Některé z nich se liší od proudu rodu do té míry, že jsou geneticky zcela izolovány a mohou mít pouze několik relativně neměnných vlastností. Nejvíce však může být považována za náležející k velké nebo malé skupiny příbuzných druhů, které jsou často v geografickém kontaktu. Některé druhy jsou relativně geneticky pevné, zatímco jiné se zcela odchýlily od svých nejbližších příbuzných.  

Malý rod podobných stromů - Angophora, byl znám už od 18. století. V roce 1995 nové důkazy, a to především genetické, ukázaly, že některé druhy Eukalyptu byly vlastně více blízce příbuzné Angophora než ostatní eukalypty, byli odštípnuty do nového rodu Corymbia. Ačkoli jsou tedy rody rostlin odděleny, některé hybridy zůstanou označovány jako Eukalypty-Angophora, Corymbia a eukalyptus, jako "Eukalypty".

Pěstování Eukalyptu


Nejvytrvalejší je Eucalyptus pauciflora, který je schopen obstát chlad a mráz až o -20 ° C. Několik dalších druhů, zejména z náhorní plošiny a pohoří střední Tasmánie, jako Eucalyptus coccifera, Eucalyptus subcrenulata a Gunnii Eucalyptus, přinesly odolnou formu osiva, získané z těchto geneticky odolných kmenů. Eukalyptus Citonový snáší pokles teplot až na -5 ° C.

Doporučení: Eukalyptus, přes všechny své vlastnosti, pěstujte v interiéru kvůli jeho aromatizujícím a desinfekčním vlastnostem.

Když pěstujete blahovičnk, tak byste měli dbát na tyto rady. Většina blahovičníků není příliš mrazuvzdorných, tolerují lehké mrazy kolem -3 ° C.


Eukalyptus Gunnii


Eukalyptový olej bývá také využíván jako přírodní repelent proti molům a komárům.

Eukalyptový olej

Éterický olej získaný z listů eukalyptových rostlin obsahuje složky, které jsou silné přírodní dezinfekční prostředky a může být ve velkém množství toxický. Několik vačnatců býložravců, zejména koaly a některé vačice, jsou k tomuto faktu poměrně tolerantní. U koaly, jsou tyto sloučeniny nejdůležitějším faktorem při výběru listu. Květy rostliny produkují velké množství nektaru, poskytují tím potravu pro mnoho opylovačů, včetně hmyzu, ptáků, netopýrů a vačice.

Eukalyptový olej je snadno parou destilován z listů a může být použit pro čištění, deodorační účinky a samozřejmě potravinovém a farmaceutickém průmyslu, zejména pro napomáhání léčbě dýchacího traktu. 

Z nektaru některých Eukalyptů je získáván vysoce-kvalitní med. Blahovičníkové dřevo je také běžně používáno pro výrobu digeridoos, tradičního australského dechového nástroje.

Všechny části Eukalyptu mohou být použity k výrobě barviv, především pro hedvábí a vlnu. Barev, které má být dosaženo může být v rozsahu od žluté a oranžové přes zelenou, světle hnědou, čokoládovou. Zbývající materiál po zpracování lze bezpečně použít jako kompost nebo hnojivo.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!

Potěšte se novou rostlinou jako medvídek Koala! Objednávejte semínka již nyní v našem eshopu...

Semínka Eukalyptu v eshopu

Autor: rostliny-semena.cz30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.