E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Zavlažovací technika na zahradě

Zavlažovací technika na zahradě

Zavlažovací technika na zahradě - je nedílnou složkou péče o rostliny a trávník. Vyberte si techniku pro zalévání, nebo automatické zavlažování. Obklopte se svěží zelení a relaxujte.

Zavlažovací technika na zahradě

Dělíme na několik typů dle potřeby rostlin v zahradě a také dle potřeb zahradníka. Některým zahradám a zahradníkům vyhovuje konev, která padne do ruky a barel na dešťovou vodu. Jiný si vyhraje s důmyslnou sestavou hadic a rozstřikovačů. Každá zahrada je jiná a má jiné potřeby. Liší se podle druhů vysazených rostlin. Zahrada otočená na slunnou stranu má jiné požadavky na závlahu než vlhká, stinná zahrada. Na trhu je mnoho typů zavlažovacích sestav. Výběr je tedy veliký a uspokojí každého zahrádkáře. Před samotným výběrem zavlažovací techniky je dobré si rozmyslet, co bude zdroj vody pro závlahu. Vodním zdrojem pro zavlažování může být např. potok protékající kolem zahrady, studna, ze které čerpáte vodu, vodovodní kohoutek vyvedený na stěnu domu s přísunem studené vody, barel s kohoutkem, do kterého je svedena dešťová voda, aj. Dešťová voda je ideální pro všechny rostliny. Většině druhů rostlin vyhovuje i upravená voda z vodovodu. Voda je přírodní nenahraditelný zdroj, je třeba se k ní chovat ekologicky a šetrně.  Voda v přírodě vzniká z pramene řek a potoků. Ukládá se v jezerech, rybnících, umělých nádržích. Skládá se také z dešťových srážek, z rozpuštěné sněhové pokrývky.

V historii bylo samotné zavlažování vedeno vždy velmi důmyslně. Mnohdy se jedná o dochované architektonické skvosty. Jak se rozvíjelo zemědělství a pěstování zajímavějších a náročnějších kulturních plodin, i vývoj zavlažovacích systémů šel kupředu. Nejstarší zavlažovací systémy jsou známy ze starověké Peru a Bolívie. Čím vyspělejší kultura byla, tím byly zavlažovací systémy důmyslnější. Zemědělství tvořilo a tvoří důležitou složku obživy. Největší boom ve vývoji zaznamenalo zavlažování za posledních sto let. Pěstování kulturních plodin je zaváděno také v zemích třetího světa, jako opatření proti hladu a chudobě.  Závlaha by měla být vždy citlivá k životnímu prostředí. Vysoká dávka závlahy může způsobovat erozi půdy, sesuvy vrchní vrstvy úrodné ornice, přesolování půdy. Ať jsou již věděcké studie jakékoliv, rostliny budou mít vždy potřebu pravidelné závlahy, a pokud se jí nedostává přirozeným způsobem, je třeba jí pomoci.

V řadě zemí se používají závlahové systémy staré 100 let, které perfektně nadále fungují. Z hlediska technologií dělíme závlahu na závlahu podmokem, přeronem, výtopou, postřikem a lokalizovanou závlahu. Na našich zahradách je nejpoužívanější závlaha postřikem.



Závlaha postřikem

Nejprve je třeba vodu k rostlinám dopravit. Od zdroje vody můžeme vodu vést zahradní hadicí. Podle vzdálenosti, a tudíž i váhy a délky hadice, můžeme použít naviják zahradní hadice na kolečkách. Tento naviják nám také zaručí, že zahradní hadice bude vždy poklizená a nebude se povalovat kolem domu, kde může dojít k jejímu nechtěnému poškození. Pokud máme blízko zdroj vody a menší zahradu, využijeme např. kroucenou zahradní hadici, která je vhodná díky své skladovatelnosti. Dalším způsobem je vedení vody pomocí pevně naistalovaných podzemních rozvodů vody.

Zavlažování postřikem je přirozené pro všechny rostliny. Vychází ze závlahy kapkami deště. Vývoj postřikovačů posunul proud vody a velikost kapek k jemnějšímu a drobnějšímu než bylo v minulých letech. Jemnější a drobnější kapky jsou daleko účinnější a nenarušují povrch rostliny ani půdu kolem ní. Rozstřikovače si také můžete na zahradě cíleně umístit k rostlinám, které závlahu potřebují. Není třeba rozstřikovat vodu na celou plochu. Při ručním kropení je třeba si správně zvolit koncovku na hadici. Postřikovací pistole mají obvykle několik poloh a tvarů proudu. Volíte si na nich i tlak vody. Pro vzdálené zalévání, ale také pro zalévání přímo na rostlinu, nebo kolem ní. Pro rostliny je vhodné také mlžení, zejména pro kropení ve skleníku. Jemné zalévání je vhodné pro rostliny s květy. Silný proud využijete např. při čistění zahradních cestiček. Pokud si nemůžete vybrat a líbí se vám více koncovek, které na zahradě využijete, nainstalujte si na konec hadice rychlospojku, která vám umožní snadné, a jak již má v názvu rychlé, nacvakávání různých druhů koncovek od přesných pistolí až po jemné sprchování.

Jak si správně vybrat zahradní hadici

Zahradní hadice se vyrábí z různých materiálu podle účelu, ke kterému se využívá. Pro postřiky rostlin se vyrábí lehká, tenká, pružná hadice z PVC. Pro zahradní závlahu se vyrábí hadice z gumy, nylonu, pvc a také nejhodnější hadice -  z pvc proplétaná polyesterovým vláknem, které má vliv na její pevnost v tahu a odolnost. Zvyšuje také životnost hadice. Tento typ hadic odolává vnitřnímu tlaku vody. Je dobré si také vybrat průměr hadice a příslušenství k ní, aby se oba průměry shodovaly a jednotlivé komponenty vám tak na sebe seděli. Vždy je dobré zakoupit si celý zavlažovací systém od jednoho výrobce, máte tak záruku, že jednotlivé komponenty budou  velikostně i typově odpovídat. Odpadnou vám tak starosti s přemýšlením, zda se závity k sobě hodí, či nikoliv. Zahradní hadice je opravitelná, je ale třeba se o ni náležitě starat. Na podzim, před uložením hadice na další sezónu z ní vylejte  přebytečnou vodu a uložte ji na suchém, stinném místě. Nejlépe zavěste na držák k tomu určený. Nedojde k popraskání hadice. Přemíra slunečního záření nebo chladu může zahradní hadici poškodit a zdeformovat. Nenechávejte ji proto vystavenou na slunci, může dojít k brzkému popraskání hadice. Pokud vám hadice praskne, nebo se v ní vytvoří nechtěná dírka, je možné ji opravit. Opravíte ji tak, že rovnoměrně rozříznete hadici na 2 části, a odstraníte poškozenou část. Takto odříznuté konce hadice na sebe napojíte spojkou.

Závahu si také ulehčíte tím, že rostlině dopřejete závlahový val. Takový límec z půdy, mulče, kolem stonku rostliny, ve kterém se snáze udrží voda. Rozstřikovače používejte převážně k zavlažování trávníků. Při použití na kvetoucí záhon, nebo zeleninu, může přemíra vlhkosti způsobit vznik houbových chorob. Rostliny zavlažujte navečer, nebo časně zrána. Nikdy rostliny nezavlažujte během poledne, nebo teplých dnů, kdy slunce nejvíce pálí. Pokud máte hodně členitou zahradu a bojíte se, že si poničíte taháním zahradní hadice okraje záhonů, nebo převislé rostliny. Umístěte si na okraje záhonů dřevěné, nebo ozdobné kolíky, kterými zamezíte tahání hadice přes rostliny.

Mikropostřik

Dalším rozšířeným typem zavlažování v našich zahradách je mikropostřik, tzv. kapková závlaha.



Kapková, neboli bodová závlaha se používá hlavně u větších nebo exotických rostlin. Můžete ji využít také při pěstování stromů, či ve sklenících se solitérními rostlinami. Systém tohoto způsobu zavlažování (mikropostřik) spočívá v tom, že ke každé rostlin je veden systém závlahy (trubka, hadice), která se opatřena otvorem u příslušné rostliny. Tento otvor je překryt krytkou. Kapková závlaha je tedy dodání vláhy rostlinám po pravidelných kapkách. Máte-li na zahradě např. jeden solitérní keř, kterému byste chtěli dopřát kapkovou závlahu, zkuste vedle něj zakopat do půdy uzavřený hliněný květináč, a přes ten můžete nechat do půdy postupně vsakovat vodu. Tento způsob závlahy není vhodný, jestliže máte domácí mazlíčky drobného vzrůstu a mohly by do květináče s vodou spadnout, nebo si jinak ublížit.



Zahradní sprchování

Nejen rostlinám a trávníku můžete dopřát pravidelnou závlahu. S blížícími se teplými dny a časem stráveným na chalupě jistě uvažujete o venkovní zahradní sprše. Jedná se o jednoduchou a účelnou konstrukci. Nad sprchu můžete zavěsit barel na dešťovou vodu nebo solární ohřívač. Pro přivedení vody do sprchy použijte stávající zahradní hadici, kterou jednoduše napojíte přes rychlospojku a umístíte na držák hadice. Tato jednoduchá sprcha vás osvěží po celodenní námaze na zahradě, nahradí sprchování i v místech, kam není jednoduché přivést vodu.

Zavlažovací technika v e-shopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.