E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Září - první podzimní měsíc

Září - první podzimní měsíc

Září - první podzimní měsíc - babí léto, sklizeň ovoce a zeleniny. Zavařování. Úklid zahrady. Kompostování. To vše patří k nadcházejícímu podzimu na zahradě.

Září - první podzimní měsíc

Začíná podzim, první polovina září je známá jako babí léto. Za babího léta ještě svítí sluníčko a je teplo. Tato část podzimu bývá velice příjemná. Ke konci září již začíná nečas a plískanice. Dle rozmarů počasí pracujte na zahradě. Pusťte se postupně do sklizně ovoce a zeleniny. Vhodný je také úklid na zahradě. Po sklizení zeleniny ze záhonů, likvidujte natě a listy do kompostu. Shrabejte spadané listí. Postupujte systematicky z jednoho rohu zahrady do druhého. I při úklidových pracích může být  zahrada čistá a upravená.

Září je vhodný měsíc na zvažování podzimní výsadby. Připravujte záhony. Také je vhodné zakoupit semena na jaro. Zvažte, které zelenině se u vás dařilo, jaká vám chutnala, a kterou byste rádi vyzkoušeli zasít.

Ze zkušeností nedoporučujeme zahrádkářům, aby pěstovali plodiny z vlastního osiva. Pokud se odrůda neudržuje šlechtěním, degeneruje. Vlastní osivo tedy nemusí být nejkvalitnější. Zakoupení osiva není velká položka v rozpočtu, a zaručíte si tím kvalitnější sklizeň. Semena vybírejte s pečlivostí. Nekupujete si pouze druh, jako např. MRKEV, ale také odrůdy a její kvality a vhodnost pro váš záhon a spotřebu, např. MRKEV raná AMSTERDAM. Se stejnou pečlivostí vybírejte sadbu brambor, hlízy a cibule květin.

Zdá se vám s nadcházejícím podzimem přibývá práce? Dny se krátí, najednou je tma a vy nic nestíháte. Září uteče jak voda. Sklízíte, očesáváte ovoce, zavařujete, zkrátka nestíháte. Září je ale měsíc, kdy vidíte, jak jste byli úspěšní a v zimě ještě jednou zhodnotíte úrodu nad sterilovanými okurky, či koláčem se zavařených švestek. V září ještě tolik neprší. Pokud dopěstováváte zeleninu, nezapomínejte zálivku.

Co tedy vysazujeme v podzimních měsících?

Vysazujeme rhododendrony, azalky, vřes, vřesovec, borůvky, bobkovišeň, kalinu, aj. Tyto rostliny milují lehčí kyselou půdu s dostatkem vláhy a humusu. Tyto rostliny nesázejte do jílovitých, těžších a vápenitých půd. Na nich žloutnou a mají znetvořené listy. Pokud máte na zahradě těžší, jílovitou půdu, a přesto byste si rádi zasadili např. borůvku. Pak vykopejte jámu o průměru 1m a do hloubky taktéž 1m. Do jámy namíchejte směs rašeliny, slatinky, písku a listovky.

Pro vřes zvolte také vhodné místo na zahradě.  Vřesovitým nesvědčí ranní a polední slunce. Kdežto odpolední snášejí velmi dobře. Potřebují lehký stín. V úplném stínu by nekvetly.



Rostliny, které přesazujeme s kořenový balem, vložíme do připravené jámy (ta musí být nejméně 2x tak velká jako byl původní obal). Nesázíme mělce, ani hluboko. Půda musí být vždy prokypřená, nikoliv udusaná. Po vysázení rostliny zalejeme a obložíme slamným hnojem, listím, rašelinou nebo chvojím.

Další rostliny, o které se na podzim staráme, a  které sázíme:

  • jehličnany - rovněž sázíme do půdy s balem
  • růže - odstřihujeme výhonky vyrůstající z podnoží
  • výsev trávníku - trávník, který vysejeme již nyní na jaře vytvoří slušný porost

Trávník - máme- li na zahradě místa, kde se trávníku nedaří, např. s trvalým stínem. Můžeme tyto místa nyní na podzim (nebo na jaře) osázet vhodnými rostlinami, a tím trávník nahradit. Místo tak bude upravené a nebude nás zlobit pohled na nedokonalý kus trávníku. Vhodné rostliny jsou např. barvínek (lat. Vinca), břečťan (Hedera helix), kopytník (Asarum europaeum), zběhovec (Ajuga reptans), hluchavka (Lamium galeobdelon), konvalinka (Convallaria majalis) a další.

Máte-li trávník na vyprahlé straně zahrady - na jižním svahu. A roste vám tam také trávník lidově jak "noty na buben"? V takovémto případě pěstujte na tomto místě: kostřavu (Festuca glauca), rozchodník (Sedum acre), netřesk (Sempervivum), mateřídoušku (Thymus serpyllum), lomikámen ( Saxifraga arendsii) a rozrazil (Veronica).

Všechny rostliny pěstované na podzim potřebují vhodnou a vydatnou výživu.

V září vysazujeme především tulipány a narcisy. Narcisy sázíme do hloubky 10-12 cm. Platí zde pravidlo, že cibule je 3x hlouběji než její příčný průměr. Na zimu přikryjeme vysázené cibule vrstvou chvojí.

V září je vhodná doba pro výsabdu cibulovin - květin. Cibulnaté rostliny kvetoucí na jaře vysazujeme v září-říjnu, aby do zimy stihly zakořenit a na jaře dobře kvetly. (Krokusy a ocúny jsme vysadili již v červnu).

Cibuloviny - podle pravidel sázíme cibulky 3x hlouběji než je jeich příčný průměr. Nejmenší cibulky vsazujeme tedy do hloubky 5 cm. Největší cibule můžeme sázet až do hloubky 20 cm i hlouběji.


Nejvhodnější půdy pro cibuloviny jsou hlinitopísčité, tedy lehčí. Cibuloviny nesnášejí čerstvý chlévský hnůj. Hnojte zralým kompostem. V trávníku dobře rostou narcisy, krokusy, modřence a tulipány.

Jednotlivé cibule nemíchejte dohromady. Vždy nechávejte jeden druh a jednu barvu u sebe ve skupince. Cibuloviny nesázíme do řádků jako zeleninu. Osazujeme je do nepravidelných skupinek. Pokud si nepamatujete, co jste kam vysázeli, pak si označte vysázené cibule štítkem a jmenovkou.

V září můžeme vysazovat na teplé stanovišta také dvouletky. Do kombinací s tulipány (bílé a červené) jsou vhodné např. macešky. Vyzkoušejte světle modrý odstín. Nebo pomněnky. V těchto odstínech vám může vzniknout netradiční složení trikolóry, které jde opět do módy.  Zajímavé jsou také červené macešky a červené sedmikrásky. Můžete se samozřejmě držet jarních odstínů - žluté, bílé a růžové.

Jiřiny - nejen zahradnice s tímto jménem si potrpí na záplavu nádherných jiřinek před domem. Pokud jsou očekávány ranní mrazíky, přikryjte jiřiny na noc fólií, nebo textílií. Pokud jiřiny zakrýt nestihnete, a zničí je mráz. Pak vyjměte cibule ze země, očištěte a uložte v suchu. Z půdy sklízejte také odkvetlé mečíky.

Znáte Jiřinku, co pěstuje jiřiny? Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Semínka zeleniny v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.