E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Říjen na zahradě

Říjen na zahradě

Říjen na zahradě - to nejsou jen chmury a pošmourné počasí. Říjen je důležitý měsíc pro hnojení jak organickými tak průmyslovými hnojivy. Přečtěte si, jak správně hnojit, abychom rostlinám prospívali a abychom nehnojili zbytečně...

Říjen na zahradě

Říjen to není jen pošmourné počasí a vlezlá zima. Může se objevit nechuť k práci na zahradě. I když jste přes léto pracovali rádi, může být podzim trošku demotivující. Není třeba se tomu poddávat. Překonejte tu zimu, kupte si třeba veselé barevné rukavice a na zápraží vystavte vypěstované dýně.

Pokud na podzim zapracujete na hnojení, uberete značný díl práce na jaře. Základem je hnojení půdy organickými hnojivy. Bez hnojení organickými hnojivy, by měla průmyslová hnojiva jen malý efekt. Přírodní hnojiva vytvářejí v půdě organickou hmotu, bez níž je půda jalová. Neudržela by vláhu ani živiny.

Vědět, jak správně hnojit, je velmi důležité!

Zásady hnojení

Ideání stav by byl, pokud bychom každý rok na podzim znali aktuální složení půdy. Jelikož to není v našich silách, měli bychom se držet obecně platných zásad.

Základ hnojení - základem hnojení jsou organická hnojiva. Ty, jak víme, zajišťují lepší vstřebatelnost průmyslových hnojiv. Organickými hnojivy dodáváme půdě sílu a úrodnost. Průmysovými hnojivy dodáváme živiny a vyrovnáváme jejich poměr.

Základní živiny - dusík, kyselina fosforečná, draslík - by měli být v půdě ve vzájemně shodném poměru. Různé plodiny mají různé požadavky na poměr těchto prvků v půdě. Pokud si nechcete lámat hlavu s vhodných mícháním těchto prvků, pak používejte k hnojení Cererit.

Průmyslová hnojiva - hnojte jimi tak, že ke všem zahradním plodinám dávejte na podzim poloviční doporučenou dávku. Na podzim používejte hnojiva působící pozvolna (např. moučku), kdežto na jaře používejte ryche působící hnojiva (např. superfosfáty).

Z drasených hnojiv používejte na podzim ta hnojiva, která obsahují vyšší procento chlóru (drasená sůl). Na jaře ta hnojiva, která chlór téměř vůbec neobsahují (síran draselný)



Organickými hnojivy - hnojem a kompostem - se hnojí do zásoby na podzim. Kompostem můžete hnojit celý rok.

Hnůj zapravený na podzim do půdy uvolní první rok asi 50% živin, druhý rok asi 30% živin a třetí rok 20% živin. V lehčích půdách zarývejte hnůj hlouběji. V těžších půdách zarývejte hnůj mělčeji.

Organické hnojiva - močůvkou se hnojí do zásoby na podzim. V první polovině roku se jí může přihnojovat. Vykvašený drůběží trus se používá k přihnojování.

Vápník - důležitý prvek. Vápenatými hnojivy se hnojí vždy na podzim a to jednou za 3-4 roky! V kyselejších půdách častěji, v alkalických a neutrálních méně často. Lehké půdy hnojte mletým vápencem, těžké půdy vápnem.

Stopové prvky - jsou důležité pro dobrý a zdravý růst zahradních plodin. Stopové prvky dodávejte i v nepatrných dávkách. Stopové prvky dodávejte moučkou nebo Cereritem.

Podzim na zahradě

Jaké práce kromě důležitého hnojení probíhají v říjnu na zahradě?

Vysazujeme růže a okrasné keře - u nově vysázených dřevin zakryjeme povrch půdy listím a rašelinou. Pozor - dřeviny vysazujte až mají shozené listí! Které dřeviny na podzim nevysazujte (špatně se ujímají) : břízu, ibišky, magnólii, vilín, štědřenec a čilimník. A také jehličnany a stálezelené listnáče. U odkvetlých růží odstříhněte dlouhé a nevyzrálé výhony. Půdu při sázení nových růží vylepšete kompostem a Vitahumem.

Trávník v říjnu naposledy posekejte. Na zimu by mě být vysoký jen 3-5 cm. Napadaný sníh by na něm mohl udělat proleželá místa. Po posekání vyhrabte trávník drátěnými hráběmi. Shrabejte i napadané listí. Zaplevelená a zanedbaná místa dobře vyhrabte. Nesekejte a neshrabávejte trávník tam, kde máte vysazeny cibuloviny.

Pokud jste nestihli dříve (v měsíci září), ještě máte posední šanci vysadit cibuloviny a trvaky.

Jiřinky - po prvním říjnovém mrazíku, který je spálí, vyjměte rycími vidlemi jejich hlízy z půdy. Nevyrývejte za příliš vlhkého počasí. Hlízy vyjmuté za mokra velmi často hnijí. Stonek odřízněte na 8-10 cm. Nechte hlízy dobře proschnout. Uskladněte na větraném místě o teplotě 10°C.  Stejně tak zacházejte s hlízami mečíků.

Doporučení: Uskladněné hlízy označte jmenovkou.

Choulostivé rostliny - chraňte před zimou. Nahrňte na ně vrstvu listí nebo chvojí. Choulostivější trvalky a trávy také potřebují ochranu. Okrasným travám a Jukám svažte listy dohromady. Pak je obložte listím a zatižte kameny. Vyčistěte záhony od zbytky letniček a odstraňte odkvetlé stonky trvalek.

V říjnu sklízejte truhlíky a misky s okrasnými květinami. Fuchsie a pelargónie zkraťte na 1/3. Odstraňte jim uschlé a zažloutlé listy a postavte je do světlé a chladné místnosti k přezimování.



Begónie - vyjměte z truhlíků jakmile jim začnou na podzim hnědnout listy. Hlízy vyjměte, očistěte od kořenů a nechte týden proschnout. Pak je uložte do suché rašeliny.

Zahradní jezírko a bazének - vypusťte. Vyčistěte a vyplňte listím. Lekníny buď nechte ve vypuštěném jezírku zakryté vysoko listím nebo je přeneste do sklepa. Pokud máme jezírko/bazén hlubší než 75 cm, můžeme ho nechat zamrznout. ed je dostatečná ochrana před mrazem. Proti roztrhnutí stěn bazénků do nich vhoďte pár kousků dřevěných polínek.

Postupně ještě vyplevelujte a uklízejte zahradu.

Ovocné stromy a ořechy (ty sušte) - doukládejte sklizené ovoce a postupně začněte obrývat "mísy" kolem kmenů. U mladých stromků zryjte půdu na průměr obvodu koruny, u starších stromů v průměru 2-3m. Kolem stromů vápněte - zničíte tak zárodky chorob. Ryjte rycími vidlemi, nařežou kořínky stromů.

Nakypřete půdu pod keři bobulovin. Vytrhávejte plevel pod nimi. Pod keře rozhoďte kompost, můžete ho zlehka zarýt do půdy. Pokud je suchý říjen, zaévejte stromy i keře. Nově vysazené stromky opatřete pletivem proti okusu zvěří.

Zelenina - kterou sklízíme v říjnu - hlávkové zelí, květák, kapustu, petržel, mrkev, celer, čekanku a červenou řepu.

Jak jste na tom s podzimní přípravou Vy? Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Zaujalo Vás nářadí? Drátěné hrábě či rycí vidle? Objednávejte v eshopu již nyní!

Nářadí v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.