E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Půdní reakce - pH

Půdní reakce - pH

Půdní reakce - pH - si můžete jednoduše změřit sami. Přelijte suchou hromádku zeminy octem. Pokud zašumí, jedná se o zásaditou zeminu a dostatkem vápníku. Jak vápnit záhony si přečtěte dále..

Půdní reakce - pH

Pokud chceme zajistit dobrou výživu rostlin, je třeba sledovat půdní reakce. Půdní reakce se označuje symbolem pH. Půdní reakce může být:

  • kyselá (pH pod hodnotou 5,6)
  • neutrální (pH 6,6-7,1)
  • zásaditá (pH vyšší než 7,2)

Optimální je vyvážené pH v půdě, příp. upravit pH půdy dle plodin, které budete pěstovat. Při zvýšení zásaditých složek v půdě (příliš vápníku, hořčíku) nabývají převahu v půdě složky zásadité a kyselá reakce půdy se snižuje.

V kyselých půdách přijímají některé rostliny hůře živiny. Kyselost půdy je jedním z fakturů, které snižují úrodu a výnosy. Zásadité reakce v půdě vyvolávají u rostlin poruchy látkové výměny - chlorózu.

Proti přílišnému překyselení půdy je nejvhodnější vápnění. Vápněním se zneutralizují volné vodíkové ionty, které kyselost způsobují.

Vápnění

Vápnění je dodávání vápníku a hořčíku do půdy různými formami. Vápní se opukou, křídou, vápencem a vápenným hydrátem.

Vápněním neutralizujeme kyselost půdy a zvyšujeme tak aktivitu půdních baktérií. Pozor - nadbytek vápnění může vést k poškození rostlin!



Jak si jednoduše zjistit, zda je na vaší zahrádce půda s dostatkem vápníku? Přelijte malou hromádku suché zeminy octem. Pokud zašumí, jedná se o dostatečné množství vápníku v půdě. Půda s dostatkem vápníku = zásaditá = alkalická.

Po vápnění půdy přechází vápník do rostlin. V rostlinách vápník zneutralizuje přebytečné organické kyseliny a zvyšuje asimilaci (přijímání a přeměna látek živým organizmem pro výstavbu jeho těla).

TIP: Jestliže máme zeleninovou zahrádku, na které pravidelně zeleninu pěstujeme, pak se doporučuje vápnit každým čtvrtým rokem. Nejlépe na podzim nebo v zimě.

Současně s vápněním nehnojte chlévskou mrvou. Vznikají tím velké zráty organické hmoty, zejména dusíku. Dle kyselosti půdy dáváme 1-3 kg mletého vápence na 10m2, pokud máme pálené vápno tak o polovinu méně. Mletý vápenec obsahuje cca. 50% oxidu vápenatého (CaO). Pálené vápno o 100% méně.

Doporučujeme - vápnit pod košťáloviny a luskoviny. V kyselejších půdách vápníme k cibuli, řepě, mrkvi a okurkám.

Vápenitá hnojiva

Vápenitá hnojiva - jak již název napovídá, obsahují jako hlavní živinu vápník. Vápenitými hnojivy zlepšujeme úrodnost kyselých půd. Vápněním podporujeme v kyselých půdách mikrobiální činnost, a tím i uvolňování živin z hůře rozpustných minerálních látek. Vápenitá hnojiva současně zvyšují účinnost fosforečných a draselných hnojiv.

Vápenitá hnojiva používejte v menších dávkách a častěji. Převápnění je zbytečné, živiny nestihnou rostliny spotřebovat.

Mletý vápenec - obsahuje asi 35% vápníku ve formě uhličitanu vápenáteho. Jedná se o pomalu působící hnojivo. Tímto hnojivem vápníme na jaře, lehčí a humózní půdy.

Pálené vápno - obsahuje asi 65% vápníku  ve formě oxidu vápenatého. Působí rychleji. Používá se na vápnění těžších a kyselejších půdách. Vápníme na podzim. Pálené vápno můžeme přidat do kompostu. Do kompostu se přidává z toho důvodu, že na sebe rychle váže vodu a ničí choroboplodné zárodky a živočišné škůdce. Mleté pálené vápno je možné rozhodit na záhon a zarýt.

Ostatní vápenatá hnojiva vznikají jako odpadní produkty (cukrová šáma, lihovarská šáma, omítky, odpadová sádra).

Zelenina je ze všech plodin nejnáročnější na obsah živin v půdě. Podle typu nároků na živiny sadíme zeleninu do tří osevních tratí. Vždy střídáme plodiny na tom samém pozemku, je dobré si psát poznámky, kdy a co bylo v první-třetí trati vyseto.



Míchání několika různých hnojiv není účinné, vždy si dobře promyslete, jaké hnojivo pěstované rostliny potřebují, to zakupte a používejte.

Pěstování v tratích

V první trati pěstujeme:

  • košťáloviny (hlávkové zelí, čínské zelí, kapustu, květák a brokolici). Do první trati patří i kedlubny (brukve). Kedlubny špatně snášejí hnojení čerstvou chlévskou mrvou.
  • plodová zelenina (rajčata, lilek, papriky, okurky, melouny a tykve)
  • ostatní plodiny (rané brambory, cukrová kukuřice, pór)

Zeleninu pěstovanou v první trati můžeme vydatně hnojit chlévkou mrvou (6-10 kg na m2). Můžeme hnojit také kompostem, nebo zeleným hnojením. Ze zeleného hnojení jsou nejvhodnější jeteloviny. Jeteloviny dobře snášejí vápnění. Jsou mimořádně vhodnou předplodinou pro košťáloviny, luskoviny, rané brambory a celer. V první trati můžeme také vysít hlávkový salát a jarní špenát, aby nebyl záhon bez osevu.

V druhé trati pěstujeme:

Zelenina v druhé trati vyžaduje vysoký obsah humusu v půdě.

V třetí trati pěstujeme:

Po dvouleté přestávce v této trati, díky hnojení čertvou chlévskou mrvou, můžeme třetí rok vysadit ve třetí trati - mrkev, česnek, cibuli, salát a špenát.

Samostanou skupinu pro výsev tvoří: rebarbora, chřest, křen a libeček. Těmto rostlinám se daří na stále stejném stanovišti, potřebují pravidelné přihnojování ve všech letech pěstování.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho s přáteli na Facebooku!

Hnojiva v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz







30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.