E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Prosinec - to jsou plány na daší rok

Prosinec - to jsou plány na daší rok

Prosinec - to jsou plány na další rok - každý zahrádkář rád zhodnotí svůj rok, dá si předsevzetí, aby zas z jara vyrazil s novou touhou po dobré práci a kvalitní úrodě do "boje". Pročtěte si v tomto období knihy a články a načerpejte inspiraci na další sezónu...

Prosinec - to jsou plány na další rok

Nastala opravdová zima. Ukončete všechny práce. Nahrňte poslední fůru listí k okrasným dřevinám a růžím. Zkontrolujte ploty. Chraňte mladé stromy před zající pletivem. Okrasné keře a stromy můžete ošetřit nátěrem proti okusu. V pět hodin je již tma, den je krátký na nějaké rozsáhlejší práce na zahradě. Pokud moc nemrzne, můžete vykopat jámy pro jarní výsadbu stromů a keřů.

4. prosince na svátek sv. Barborky řežeme větvičky třešní, tzv. "barborky", které nám pokvetou na vánoce a vytvoří tak tradiční ozdobu interiéru. Větvičky řežte opatrně, abyste nepoškodili strom. Vybírejte ty větvičky, které mají kyticovitě sloučené pupeny. Květy budou jistější a krásnější.

Na vánoce se budou na květinovou výzdobu hodit i hyacinty a narcisy. Které patří do skupiny cibulovin vhodných k rychlení. Cibuky očištěte od kořínků a nečistot a položte je na sklenici.

Rychlení květin v prosinci

Hyacinty (lat. Hyacinthus) - patří mezi cibuoviny vhodné k rychlení. Rychlení lze provádět od října do zač. prosince. K rychlení vybírejte ty největší cibule. Rychlí se v čisté vodě. Do skleničky vložte větší kousek dřevěného uhlí. Zalejte převařenou vodou. Voda by měla dosahovat teploty max. 10°C.  Měkká voda je vhodnější. Na sklenici položte cibuli. Měla by se tak tak dotýkat vody. Nemáme-li tmavou místnost, obalíme sklenici papírem. Rostlinu necháme v místnosti o teplotě 10-12°C. Jakmile se na kořenící rostlině objeví květní stvol, přeneseme ji do teplejší místnosti.  Vodu doplňujte opatrně, aby zůstal povrch cibulky suchý. Hyacint rozkvete nejdříve v lednu, spíše později.

Rychlíme i další rostliny např.:

Konvalinky - rychlíme v teplé lázni 32°C asi 12-14 hodin. Puky konvalinek sázíme do vlhkých pilin s 10-ti cm kořeny. Toto rychlení je náročnější pro domácí použití. Místnost k rychlení by měla mít 20°C.

Ladoňky - v září uložené ladoňky do bedýnek s kvalitním substrátem na studeném místě, vyneste na světo do místnosti kolem 10°C.

Sněženky -a také bledule vysaďte v září do misek. Ty vložte do pařeniště.  Začátkem února přeneste do teplé místnosti. Vhodná je teplota 12°C.

Rychlit se dají i modřence, narcisy, krokusy. Také tulipány a ostatní cibuloviny.



Prosincové činnosti na zahradě

Vlhký sníh - napadne-li ho opravdu mnoho, opatrně jej setřásejte ze stromů.

Nežádoucí dřeviny - odstraňujte ze zahrady mladé rostliny černého bezu, javorů aj., které sem byly přes léto zaneseny ze semen.

Hnojení - za příznivého počasí můžeme kompostem hnojit trávník, květiny i keře.

Uložené hlízy - zkontrolujte. Pokud některé hlízy (jiřin, mečíků, aj.) plesniví. Odeberte je z ošatky. Hlízy uložte do suššího prostředí.

Nemocné ovocné stromy - odstraňte ze zahrad, polí a veřejných prostranství. Odstranit byste měli především stromy a keře silně napadené virovými chorobami. Virové choroby stromů se dají léčit jen velmi těžce. Ryche se šíří.

Připravujte nářadí - na zimní průklest a na zimní postřik ovocných stromů.

Jahodníky - pokud nasněží, vyplatí se nahazovat na ně sníh. Ochráníte tak kořeny před zmrznutím.

Zeleninové záhony

Dokončujte rytí a hnojení prázdných zeleninových záhonů. Pokud jsou záhony hodně promrzlé, neryjte je a šetřete síly. Po promrzlé půdě můžete rozvést po zahradě kompost.

  • na záhonech ponechejte křen. Část kořenů si vyryjte a uskladněte ve sklepě na vánoce ke kaprovi.
  • špenát a zimní salát přikryjte chvojím, pokud jste tak neučnili v listopadu.
  • přenášejte do tepla květináče s vysázenou pažitkou, petrželkou a sazečkou k rychlení.
  • můžete sklízet čekankové puky (jestliže jste si kořeny připravili k rychlení)
  • sklízejte kapustu a kadeřávek. Chutnější je po přejítí mrazem. Používejte do polévek.

Tip: výborným zpestřením zimního jídelníčku je řeřicha. Tu si lehce ze semínek vypěstujete na navlhčené vatičče na tácku. Semínka vyklíčí již za 3 dny. Řeřichu sklízíme při výšce 5-10 cm. Sklízíme jednorázově.  Přidává se do pomazánek i jen tak na chleba s máslem.



Dlouhé zimní večery

Nás nutí k zamyšení co na jaře nového vysadit. Prostudujte si dostupnou literaturu. Pokud ještě přemýšlíte, čím byste svou rodinu a přátele potěšili na vánoce, podívejte se do našeho eshopu - sekce dárky. Popřemýšlejte a zkuste si vypěstovat méně známé zeleniny nebo třeba ty, které jsou neprávem opomíjené.

Vyzkoušejte:

  • brokolici - ať se to nezdá, jedná se o velmi nenáročnou zeleninu k pěstování. Vyséváme na konci června, sklízíme v září. Můžete si vybrat z různých barevných mutací. Neexistuje pouze "zelená forma"
  • řapíkatý celer - trendy ve zdravé výživě. Kdo by neochutnal celerovo-fazolový salát s bíým jogurtem.Semínka vysévejte v únoru až v březnu. Vypěstované sazenice přesazujte koncem května. Sklizeň nastává na konci srpna až v září.
  • Lilek - alias baklažán -má stejné nároky na pěstování jako rajče a douhou vegetační dobu. Semínka vyséváme v únoru nebo v březnu do truhlíčků a předpěstováváme. Vysazujeme na záhon ve konci května do sponu 40x40. Sklizeň lilku provádíme od srpna do září.
  • Patizon - vyzkoušejte bílou, žlutou nebo zelenou mutaci. Patizony jsou teplomilné. Rostou dobře tam, kde se daří okurkám. Můžeme vysít v polovině května semena přímo na stanoviště. Patizony si můžeme i předpěstovat.
  • Libeček - vytrvalá bylinka, dorůstající až do výšky 2 m. Libeček předpěstováváme na podzim nebo na jaře. Pro jednu rodinu stačí 1 rostlina, příp. 2.

Víte, co na vánoce pod stromeček? A co si vysejete v novém roce? Vybírejte v našem eshopu...

Sdílejte inspirace s přáteli na Facebooku!

Dárkový poukaz v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.