E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Proč mulčovat záhon?

Proč mulčovat záhon?

Proč mulčovat záhon? Mulčování je ekologická metoda, jak zabránit zaplevelování záhonů, zvyšuje vláhové poměry záhonu a působí dekorativně. V zimě jako hřejivá peřina ochrání rostliny před mrazem.

Proč mulčovat záhon?

Mulčování je obecně spojeno s dekorativním posypem na záhonu. Má však také ochranné funkce záhonu. Mulč slouží jako hřejivá peřina v zimním období, celoročně jako nepropustná vrstva pro plevel. Mulčování je důležité jak v zahradnictví, tak v zemědělství. Mulč je obecně rozprostřená vrstva materiálu na půdní povrch tak, abychom docílili ekologického hospodaření s vláhou, zabránili růstu plevelů a potlačili teplotní výkyvy. Mulč je také zdrojem živin.

Jak si vybrat, čím budeme záhon mulčovat:

Řídíme se dle několika základních kritérií. První je dekorativní, zda budeme mít záhon na okrasu. Další je funkčí - zateplení rostlin, zabraňuje prorůstání plevele, přirozené hnojivo. Podle toho se také rozhodneme, jaký typ mulče použijeme. Na klasický zeleninový záhon můžeme použít posekanou trávu a bude pro tyto účely jak funkční, tak dostatečně estetické. Na záhon ke vstupu do domu, či skalku raději použijeme kůrový mulč, či rašelinu, která je o třídů výš v estetice a dodá záhonu prvotřídní parkovou úpravu.




Čím mulčujeme:

  • Kůrou, dřevní štěpka, piliny (pbsahují hodně smůly, mohou omezovat růst rostlin, při rozkládání berou živiny rostlinám, doporučují se k jehličnanům, k růžím, k česneku, na cestičky. Kůra se pomalu rozkládá). Nevýhodou je rozšiřování houbových chorob. Tyto choroby se mohou rozšířit na rostliny a zahubit je.  Vrstvu mulče doporučujeme dát z jara a doplnit na konci léta).
  • Listím (používejte jen listí, které není napadeno chorobani. Nepoužívejte také listí, které se shrabáno od silnic ).
  • Slámou (je ideální pro rychle rostoucí rostliny. Odčerpává při tlení z půdy dusík, proto se doporučuje použít smíchaná se slepičím trusem).
  • Rašelinou (rašelina se nedoporučuje, příliš brzy vysychá, okyseluje půdu a její těžba zatěžuje nenávratně přírodu).
  • Jehličí (vhodné k jahodám, malinám, ostružinám, azalkám. Jehličí odpuzuje slimáky.
  • Odřezky větviček a rostlin (vždy nadrťte co nejjemněji).
  • Lepenkou (kartony je vhodné předem namočit, lépa tak kopírují tvar půdy. V žádném případě nepožívejte potištěné kartony, nebo noviny s tiskařskou barvou obsahující těžké kovy).
  • Kameny, štěrk, oblázky (hodí se k teplomilným rostlinkám, akumulují v sobě teplo ze slunečního svitu, zadržují v sobě vlhkost. Jsou vhodné na cestičky. štěrk odrazuje slimáky).
  • Zeleným hnojením (vhodný je výsev špenátu a bobovitých rostlin).
  • Kompostem
  • Textiliemi (velmi pozitivně ovlivňuje růst rostlin. Pokládka textilií není náročná. Vhodná jako vrstva pod kůrový mulč, velmi vhodn pro pěstování jahod. Životnost je cca. 2-3 roky)
  • Bylinkami (aromatické bylinky jako je šalvěj či máta odpuzují škůdce).
  • Posekanou trávou (trávu nechte lehce prosušit, aby nedošlo k zahnívání. Posekaná tráva je ideální pro mulčování, přiláká také žížaly, které půdu dostatečně provzdušní. Vhodná je pro mulčování kolem jahod, plody tak nejsou znečištěné).

Proč mulčujeme:

  • Mulčováním pomáháme přírodě, je přirozeným hnojivem, nemusíme tak používat průmyslová hnojiva a je také ochranou proti plevelům, nemusíme tak používat postřiky na plevel.
  • Snižuje nároky na okopávání zeminy a možného porušení kořenů rostlin, půda nevysychá.
  • Mulčování zlepšuje vláhové poměry.
  • Zabraňuje erozi půdy.
  • Má estetické uplatnění, kůrovým mulčem, či rašelinou, vypadá záhon výrazně a kultivovaně.
  • Pod mulčem probíhá život více živých organismů.
  • Zvyšuje se obsah živin v půdě, které vznikají při rozkladu mulče.

Jak mulčujeme:

Mulč doporučujeme nastlat na záhony ve vrstvě vysoké 10-20cm. Tak má mulčování výraznější účinek. Díky této vyšší vrstvě plevel pod mulčem uhnije. Z toho vyplývá, že můžeme mulčem zakrýt i zaplevelené záhony a není třeba plevel vytrhávat, pouze ho udusáme. Pokud dáme mulče slabou vrstvu, rozfouká ho vítr a nebude mít ani estetický účinek. Nejlepší období pro mulčování je jaro. Pokud jsme již měli na záhonech mulč - tak starý mulč odstraníme a zkompostujeme a necháme sluníčko rozehřát půdu. S mulčem počkejte do té doby, než rostlinky na jaře trochu povyrostou. Záhon dobře zalijte. Mulč nasypte kolem sazenic. Kolem vyšších rostlin, jejich stonků a kmenů nechte prostor. Poté půdu opět důkladně zalijte. Záhony je vhodné ohraničit např. kameny, aby se mulč nesypal ven.

Pokud chcete mulčovat kolem stromků, nedávejte mulč až ke kmeni, mohlo by dojít k jeho zahnívání. Kmen můžete preventivně obložit kameny, které udělají hranici, mezi kmenem a mulčem.

Použijeme - li lehký vždušný materiál k mulčování, postačí ho vrstva kolem 1-2 cm, např. u naschlé posekané trávy.

Postup při mulčování jako ochrana před zimou:

Na záhonu na podzim zkraťte výhony trvalek a víceletých rostlin cca. na 15 cm nebo jak jste zvyklý provést klasikou úpravu před zimou. Půdu na záhonu naposledy zalijte, aby rostliny načerpaly vláhu, než kořeny zmrznou. Okolo rostlin navrstvěte dostatek suchého listí nebo mulče a zakryjte lepenkovou krabicí, nebo netkanou textílií. Abyste zabránili rozfoukání mulče.  Tato zimní ochrana - hřejivá vrstva, pomůže rostlinám přečkat mrazy. Na jaře pak - jakmile se udělá tepleji, odstraňte nejvrchnější vrstvu, zbytek mulče až když vytvoří rostliny nové výhony.



Mulčování trávníku:

Mulčováním se také rozumí speciální zástřih trávníku, kdy ze sekačky tráva nadrcená na jemný mulč zůstává na trávníku. Tento způsob sestřihu a mulčování okrasnému trávníku občas prospěje. Doporučuje se střídat se sběrem posečené trávy. Nejmodernější sekačky mají již fuknci mulč, nebo sběr do koše.

Mulčování posekanou trávou:

Posekaná tráva není sama o sobě hnojivem, dodává v delším časovém rozizontu živiny rostlinám, které potřebují dusík. Trávu doporučujeme předsušit. Pak rozprostřít v tenké vrstvě, aby se ke kořenům dostal dostatek vzduchu a vláhy.

Mulčování nám šetří energii a čas, který bychom strávili nad okopáváním a odplevelováním záhonů. Působí esteticky a dodá rostlinám potřebné živiny. 

Mulč v eshopu



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.