E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Pomocník v zahradě - Ježek

Pomocník v zahradě - Ježek

Pomocník v zahradě - Ježek - najdete-li ježkovi chráněné místo v koutku vaší zahrady, kde se bude cítit dobře, zbaví vás velkého množství škůdců od drobného hmyzu po obtížné slimáky.

Pomocník v zahradě - Ježek

Počasí zatím zahrádkaření tolik nepřeje, obložte se tedy odbornou literaturou a naplánujte si, co ještě by bylo dobré na zahradě uskutečnit. Času plánovat, a postupně vysévat nové a nové semínka rostlinek do kelímků od jogurtu a výsevních misek, je hodně. Nakonec zjistíte, že jste toho, díky dlouhé zimě předpěstovali na parapetu tolik, že vám nebudou záhony stačit. Pro zkrácení dlouhé zimy a čekání na práci na vlastní zahradě si můžete objednat semínka a výsevní substrát. Výsev můžete také přihnojovat.

Co ještě můžete dělat na zahradě - pokud bude příznivější počasí přehazujte kompost. Při přehazování se mějte na pozoru, zda se v kompostu přes zimu nezabydlela ježčí rodinka.  Zkontrolujte a opravte si zahradnické nářadí, příp. si pořiďte nové. Opravte a natřete ploty. U nově vysazených stromků zkontrolujte úvazy a opory. U dlouhé zimy se může stát, že hladoví ptáci zaútočí na čerstvé pupeny keřů a stromů. Proto ještě dokrmujte ptáky olejnatými semeny. Menší stromky můžete chránit použitím ochranné sítě, nebo použít postřik vápenným mlékem, příp. aversol proti okusu. Pokud jste vysadili vloni broskvoně, zkontrolujte listy, aby se na nich nešířila kadeřavost. Kadeřavost je houbová infekce, která se právě vyskytuje na broskvoních a nektarinkách. Houbové výtrusy přezimují na kůře stromů. Na jaře dopraví první deště houbové výtrusy na čerstvé pupeny, kde pak houba napadne rašící listy. Šíření kadeřavosti listů podporuje chladné a vlhké počasí. Jak poznáte kadeřavost? Brzy z jara se hned první lístky broskvoní kroutí, jsou jasně oranžové. Proti kadeřavosti broskvoní bojujeme fungicidy - hnojivy a postřiky. Při používání fungicidů je nutné správně zvolit ten pravý okamžik. Jako prevenci postřikujte broskvoň na konci podzimu, když listí opadalo a nebo v předjaří, než se objeví nové listy.

Doma se můžete věnovat pokojovým rostlinám. A rostlinám, které máte v teple na přezimování, a již je pomalu chystáte na umístění na jejich venkovní pozice. Rostliny očistěte od zaschlých a nemocných listů. Začněte se zálivkou 1x týdně. Kontrolujte výskyt chorob a škůdců. Na rostliny postupně větrejte a zvykejte je na venkovní vzduch. 



Ježek - pomocník na zahradě

Ježek je české rodové označení pro několik rodů hmyzožravých savců z podčeledi ježkové (lat.Erinaceinae). Ježek západní (lat.  Erinaceus europaeus ) je známý také pod jménem Ježek obecný. Ježek je středně velký všežravec, který se vyskytuje na celém území naší republiky. Ježci patří mezi ohrožené druhy. Ježci se vyskytují po celé Evropě, v Africe i Asii, obývají od nížin až po nadmořskou výšku kolem 800 m. Ježek žije na okrajích lesů, na pasekách, v parcích, zahradách, ale také ve městech, v křovinách.

Ježek je velkým pomocníkem v zahradě. Dovede zbavit vaši zahradu nejednoho škůdce. Potravu vyhledává díky svému skvěle vyvinutému čichu.  Ačkoli je ježek všežravec, živí se převážně bezobratlým živočichům, mezi které patří hmyz (brouci, střevlíci, stonožky, aj.) a slimáci. Přiživuje se drobnými žábami, požírá žížaly, ochutnává spadlé ovoce a bobuloviny. Je aktivní v noci. Podle pronikavého funění a dupání poznáte s kým máte tu čest. Ježek umí dobře plavat, šplhat, a pokud je k tomu donucen, tak dokáže i poměrně rychle běhat. Každou noc se potravou ježka stane několik housenek můr, které mohou na vaší zahradě napáchat rozsáhlé škody.  Ježek ve dne odpočívá ve svém hnízdě vystlaném trávou a umístěném v méně dostupných místech, např. pod kameny nebo mezi kořeny stromů. 

Pokud si chtece ježka na zahradě udržet, není nijak náročný. Vyhovuje mu chráněné místo pro denní a zimní nocování. Nejvhodnější je pro něj zdivočelá část zahrady, která mu poskytne dostatek stavebního materiálu na vhodné hnízdo. Vhodné prostředí pro ježka poskytují hromady listí, kupy větví z ořezaných stromů, hromada kompostu, nebo dřeva. Ježek vám bude na zahradě pomáhat v boji proti škůdcům od jara do podzimu. V zimě upadá do zimního spánku právě v hnízdě, teré si najde, nebo postaví. Pokud mu chcete pomoci, navršte hromadu z větví na klidném místě zahrady.  V obchodech také existují domky pro ježky, které je třeba po každém přezimování dobře umýt vodou. Ježčí domek můžete také stlouct z prkének a nadkrýt větvemi. Může se vám stát, že na podzim najdete na zahradě ježčí mládě. Pokud váží 200g, respektive méně než 800g nemá šanci přežít zimu. Takto malé mládě samo napřezimuje. Bývá napadeno parazity, jako jsou blechy a klíšťata. Ježka neberte nikdy do ruky. Pokud je to nutné, použijte rukavice, nebo silný hadr. Vždy je lepší domluvit se z ježčím útulkem, kde se o takovéto mládě postarají. Adresu na útulek vám sdělí spolky na ochranu zvířat.

Nebezpečím na zahradách bývá pro ježky zahradní jezírko s hladkými stěnami. Pokud to se soužitím s ježkem myslíte vážně, k okraji jezírka připevněte prkénko, po které může ježek vylést. Pokud do vody spadne. Ježek je dobrý plavec.Ježkům také nesvědčí chemické postřiky. Používejte tedy proto jen biologické způsoby ochrany rostlin.   Pokud se ježek cítí ohrožen predátorem, např. liškou, psem - schoulí se do bodlinaté koule. Tento způsob ochrany většinu živočichů odradí. Ježek se páří  od května do října. Samice má obvykle jeden vrh ročně, který obsahuje 4-9 mláďat, která rodí po 31-35 denní březosti. Mláďata se rodí holá, slepá a bez bodlin. První bílé a měkké bodlinky jim začínají vyrůstat už hodinu po porodu. Do bodlinaté koule se dokáží schoulit po 11 dnech a vidět začínají již po dvou týdnech života.

Ježka může ze zimního spánku vyrušit hlad. Poznáte to podle drobných stop ve sněhu. Pokud ho chcete dokrmovat, nachystejte mu nadrobno nakrájené kousky masa, příp. speciální krmivo ze zverimexu. Sladkosti ani mléko nejsou vhodné, i když se říká, že mléko ježkovi chutná. Může mu způsobit zažívací potíže a průjem. Masitou svačinku raději doplňte o misku s čistou teplou vodou. V přírodě se ježek západní dožívá průměrně 2–3 let.



Zahradnické nářadí v e-shopu 

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.