E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Podzimní řez maliníku

Podzimní řez maliníku

Podzimní řez maliníku - se provádí po opadu listí. Ještě teď možná sbíráte sladké plody. Pamatujte si, na kterých výhonech je sbíráte, a které výhony ještě neplodily. Zavařte poslední skleničku a pomalu si připravte nůžky...

Podzimní řez maliníku

Maliníky jsou velmi oblíbené mezi pěstiteli. Hlavně mezi dětmi a šikovnými kuchařkami. Sladké plody jsou lákavé od začátku prázdnin (v nižších polohách od konce června). Pokud máte na zahradě místo na houštinu maliníku, neváhejte a vysázejte si ho.

Maliníkům se daří na slunných, nazastíněnýh místech. Pokud je máte vysazeny mezi stromy, nemusíte mít plnou úrodu, zvažte přesazení. Maliníkům se dobře daří u opěrných stěn a plotů. Na malých zahrádkách může být maliník vysazen i pod ovocnými stromy menšího vzrůstu a drobnějších korun.

Průběžně odstraňujte napadené listy a výhony houbovým onemocněním nebo padlím, Používejte postřiky a hnojiva dle návodu na použití. Při manipulaci s postřiky a hnojivy chraňte děti a domácí zvířata. Postřiky nepoužívejte za deště ani příliš slunného počasí. V menších zahrádkách si použití chemických prostředků dobře rozmyslete.

Maliníky rostou vzpřímeně. Dorůstají až do 2 m výšek. Nejsou příliš vzhledné. Na zahradě vytvoří neorganizovanou houštinu. Pokud si vysadíte více řad za sebou, pamatujte na to, jak budete maliny sklízet. Abyste se nemuseli houštinou prodírat do středu a zpátky.



Maliník můžeme pěstovat u opěrné stěny. Opěrnou stěnu jim můžeme uměle vytvořít -zabodnout kůl do země, přip.natáhnout drát ve výšce cca. 1m.

Maliníky obecně

Málokdo přesně ví, jakou odrůdu maliníku pěstuje. Pokud máte maliny dříve vysazené - pak použijte námi doporučený postup. Pokud pěstujete maliníky krátce - nové odrůdy, pak si dobře zjistěte, kdy a jaký řez je nutný provádět.

Podzimní řez

Tedy obecně. V srpnu začíná přibývat odplozených výhonů. Ty můžete začít prořezávat. Tímto řezem prosvětlíte celkově porost a pomůžete dozrát dalším plodům. A nejen to, uděláte tak postupně místo novým výhonům aby mohli rychleji dozrát. a zesílit. Také zamezíte šíření hniloby z odplozných výhonů. Tento prořez můžete provádět ještě v září. Tento řez můžete provést i u novějších odrůd.

Pozor: radikální řez neprovádíme u krátce vysázených maliníku. Tady provádíme pouze odstranění poškozených částí.

Osvědčené metody má každý zahrádkář. Někdo na druh odrůdy nebere ohledy a poseče ji až u země komplet a sklízí skvělé plody. Někdo poctivě vystříhává odpolozené výhony a také má dobrou úrodu.

Tip: Řez provádějte kvalitními a ostrými nůžkami. Nůžky můžete mít klasického vzhledu, nebo třeba "vystajlované" fialkové pro ženy. I zdánlivě obyčejným nářadím můžete udělat radost a odvést dobrou práci.

Pokud nejste radikálním kosičem všech křovin na zahradě, obecně se držte těchto zásad:

  • odstraňujte dvouleté výhony co nejvíce u země
  • odstraňujte pouze ty jednoleté výhony, které porost zbytečně zahušťují
  • na 1m2 ponechejte max, 6-8 výhonů
  • odstraňujte poškozené, a uschlé části výhonů
  • výhony zastřihujeme na mx. délku 1,8m

Jarní řez

Jarní řez provádíme jakmile ustanou poslední mrazy. Odstraníme přebytečné, zahušťující výhony. Zkontrolujeme špičky výhonů - ty zaschlé a zmrzlé odstraníme. Zkraťte bujně rostoucí výhony a výhony, které vyrostly mimo vysazenou řadu. Nezkracujte výhony do výšky 1,3m.

Maliníky zavlažujte po celou dobu jejich vegetativního růstu. Maliník patří mezi jedny z nejproduktivnějších rostlin. Během vegetace ho můžete přihnojovat uleželým kompostem a chlévským hnojem. Půdu rostlin kolem udržujte nakypřenou a bez plevele.


Maliník poprvé plodí na podzim, na nových jarních výhonech. A podruhé plodí v létě na původních letorostech, které přezimovaly.



Luxusní malinový sirup - ten snad zbožňoval každý jako malé dítě, tak proč si ho nevyrobit, když je to velmi jednoduché:

Lepší jsou lesní maliny než domácí, jsou sladší a víc voní. Plody rozmačkejte a nechejte o pokojové teplotě stát 24 hodin. Můžete zaprášit cukrem. Potom maliny prolistujte přes cedník a přes plátno. Přidejte 7g kyseliny citrónové na 1l prolisované šťávy.  Můžete naředit vodou. Max. 0,75l na 1l ovocné šťávy z malin. Šťávu můžete rychle převařit - pěnu odstraňujte. Poté plnit do lahví.

Zpracování malin

Maliny jsou výborné do zákusků a dortů. Korpus překrytý šlehačkou osázenou malinami a přelitý dortovým želé je lahůdka. Nezapomenutelné jsou také letní svěží dorty pokryté vrstvou malin, ostružin, jahod a borůvek. Udělají radost každému oslavenci. Vyzkoušejte cheesecake, kdy na vypečený korpus položíte několik pěkných velkých malin a zalejete tvarohem/mascarpone. Takový chesecake nejen krásně vypadá. Patří také mezi nejoblíbenější moučníky u nás.

Maliny můžete zavařovat a zamrazit. Maliny k zavaření prosypte ve sklenici 2 lžícemi cukru a nechte odstát, aby se cukr vstřebal do plodů.

Recept na cheesecake - taková levnější verze to je. Kdo chce může tvaroh vyměnit za Mascarpone...kdo ještě cheesecake nezkoušel, pak jděte do toho, vždy se povede a je výborný!

Potřebujeme (lísteček na nákup):

200g máslové sušenky (bebe, esíčka, aj.) a 80g másla. Sušenky rozdrtíme a smícháme s máslem, rukou vše upěchujeme na dno a okraje dortové formy. Vložíme na 5 minut do vyhřátí trouby na 180°C.

750g mascarpone (tvaroh tučný). 150g cukru, 4 celá vejce, 1 vanilkový pudingový prášek, citrón, vanilkový lusk (nemusí být).

Ve velké míse smíchejte sýr (tvaroh), žloutky, vanilkový prášek, cukr a dřeň z vanilkového lusku. Nakonec vmíchejte sníh z bílků a přidejte štávu z jednoho citrónu.

Nalejte do formy a nechte cca. 5 minut stát. Poté pečte hodinu ve vyhřáté troubě na 160°C. Povrch se zatáhne. Špejlí zkusit, zda hotovo.

Na dno můžete dát nejen maliny, ale také jahody, borůvky, aj.

Dobrou chuť!

Ať se vám na zahradě hezky pracuje a napište nám, jak jste maliny prořezali.

Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Svíčky s vůni malin v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.