E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Pěstování bylinek v lednu pro netradiční využití

Pěstování bylinek v lednu pro netradiční využití

Proces začínáme vždy setím a předpěstováním sazenic pro výsadbu nebo již přímým setím. Následovat pak bude samozřejmě pěstování bylinek a pak kýžená sklizeň. Pokud budeme mít vytrvalé rostlinky, budeme se věnovat i zazimování a jarní kultivaci po přezimování.

Pěstování bylinek v lednu pro netradiční využití

Bylinky pěstuje jistě mnoho nadšených zahrádkářů, ale nejen tito využívají moc a sílu bylinek k celoročnímu využití. I hospodyňky si pěstují bylinky za oknem, na parapetech, balkónech či verandách. Pěstováním tradičních bylinek sloužící v kuchyni jako koření, netradičním bylinkám nově poznaným i bylinkám používané na bylinné čaje, např. nám všem známý měsíček používaný i jako měsíčková mast, se můžeme věnovat již nyní v tomto lednovém čase.

Jelikož některé rostlinky potřebují delší čas na předpěstování, proto již nyní začínáme s výsevem několika druhů. Proces začínáme vždy setím a předpěstováním sazenic pro výsadbu nebo již přímým setím. Následovat pak bude samozřejmě pěstování bylinek a pak kýžená sklizeň. Pokud budeme mít vytrvalé rostlinky, budeme se věnovat i zazimování a jarní kultivaci po přezimování.

stevie sladka

Rozmarýna – ta se v poslední době stává stále oblíbenější rostlinkou. Používá se do jídel, ale nejvíce je pěstována pro své léčivé účinky. Je však nutné ji na zimu schovávat, neboť rozmarýna je v našich podmínkách při venkovním pěstování náchylná na mrazy. Jedná se o stálezelený, mnohaletý bohatě větvený polokeř. Velmi pomalu roste ze začátku, ale jakmile je to možné, vzešlé rostlinky přesazujeme do květináčů. Osivo vyséváme od ledna do května do hloubky 0,5 cm, osivo klíčí nevyrovnaně a dlouho, až kolem 26 dní.

Stévie – již koncem ledna můžeme začít vysévat naši oblíbenou stévii, která má jistě již v naší kuchyni místo ke svému využívání. Toto drobné osivo vyséváme až do února či března na povrch kvalitního substrátu. Jelikož stévie potřebuje ke klíčení světlo, osivo nezasypáváme. Stévie je velmi citlivá na přesušení, proto výsevný substrát udržujeme vlhký, avšak nesmíme ho přemokřit. Než nám osivo vzejde, doporučujeme výsevní truhlík překrýt kouskem netkané bílé překrývací textílie či fólií. Po vzejití osiva překrytí odstraníme, aby se nám rostlinky nevytahovaly. Stévie roste zpočátku pomalu, její klíčivost je kolem 70-80%. Je náročná na teplo a při teplotě poklesu pod 100C zastavuje růst a při poklesu pod 50C začne odumírat.

Citrónová tráva – je jistě netradiční bylinka, ale už mám spousty svým příznivců a nadšených pěstitelů. Citronelu předpěstováváme a trvá to kolem 8-10 týdnů. Klíčení 10-20 dní, takže při pěstování citrónové trávy se musíme obrnit trochou trpělivosti. Ale výsledek bude jistě stát za to. Nemusí nám vzejít však všechna semena, neboť klíčivost v tomto případě je něco kolem 30%.

rozmaryna leciva

Bazalka – a nebyla by to bazalka, královna čerstvých bylinek, která by v našem povídání chyběla. V tuto dobu bazalku ještě nevyséváme pro předpěstování sazenic na výsadbu, avšak pro pěstování v květináči pro postupnou sklizeň malých lístků. V tomto případě do květináče o průměru 10-14 cm vyséváme bez přepichování do vlhkého zahradnického substrátu přibližně 5-8 semen na květináč, tak do hloubky 0,5-1 cm. Nejsilnější rostlinky necháváme, 3 rostlinky v květináči o průměru 10cm, 5 rostlinek v květináči o průměru 14 cm. Pro pěstování v květináči je lepší si zvolit menší, kompaktnější odrůdy, jako je odrůda Genovese, Compakt či Mánes.

                                                                                                                                                        -jn-30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.