E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Máta – všestranně použitelná víceletka

Máta – všestranně použitelná víceletka

Všechny máty obsahují silice, které podporují trávení a nejznámější je její využití na čaje. Také ale i v kuchyni máme časté využití jejích listů a květů. V malém množství se čerstvé listy máty dávají do salátů, čokoládových desertů, tvarohových pokrmů, masových omáček i rybích polévek.

Máta – všestranně použitelná víceletka

Jméno máta je řeckého původu a je také známa jako větrové koření, fefrminc, balšám či větrová zelina. U nás známe tyto druhy, jako třeba Máta peprná (Mentha piperita), Citrónová máta, Pomerančová máta, Potoční máta, Kadeřavá máta, ale také i Ananasová máta, Máta rolní (Mentha arvensis) anebo Máta polejová jinak také Polej obecná, která je již u nás silně ohrožena na druhu.

mata rolni

V případě máty polejové je nebezpečný jedovatý pulegon, jemuž se připisují smrtelné účinky při použití většího množství rostliny. Odlišuje se od máty rolní tím, že polej roste zřídkakdy vzpřímeně, není chlupatá a má celokrajové listy. Jako stanoviště má máta polejová ráda břehy vod a mokré louky. Má velmi silné aroma a chuť této rostliny příbuzné mátě je stejná a působí silice. Musíme ale mít neustále na paměti, že tato vytrvalá bylina je při větším množství požití jedovatá. Mátu polejovitou můžeme také zaměnit za zběhovce plazivého, popenec, mátu rolní či za černohlávka obecného.

Máta rolní je hluchavkovitá, pyskatá vytrvalá bylina, jejíž lodyha je vystoupavá, zeleně čtyřhranná. Listy má široce vejčité, oboustranně hustě chlupaté, které po rozemnutí voní. Má 8-12 květenství z modrofialových kvítků, které jsou pravidelně rozmístěny v horní části lodyhy, nikoli však na jejím vrcholku, ten je ukončen svazkem listů bez květů. Máta rolní má ráda vlhké lesní cesty, příkopy, mokřadné louky či dokonce i mokrá pole. Ale ačkoli její název vypovídá o tom, že by měla být v nejvyšší hojné míře zastoupena na polích, již tomu tak není.

mata peprna

Všechny máty obsahují silice, které podporují trávení a nejznámější je její využití na čaje. Také ale i v kuchyni máme časté využití jejích listů a květů. V malém množství se čerstvé listy máty dávají do salátů, čokoládových desertů, tvarohových pokrmů, masových omáček i rybích polévek. Také je hojně používána do osvěžujících nápojů či ovocných koktejlů. Nejvhodnější doba sběru máty je v období kdy kvete, neboť její aroma je nejsilnější.

Musíme se také zmínit o neznámější mátě a to mátě perné. Ta má chuť chladivě aromatickou a její listy se používají na čaje, do osvěžujících nápojů, likérů, do jehněčího masa či salátových omáček. Její listy se používají syrové nebo se vaří spolu s pokrmem. Umisťujeme ji do velkých květináčů nebo do větších misek na květiny na balkóny a terasy. Venku vysazujeme mátu na ohraničené místo, neboť má tendenci se hojně rozrůstat. Její rozrůstání můžeme omezit jejím vysazením do vědra bez dna. Má ráda polostín i výslunní.

Máta není příliš citlivá na mráz a její aroma je lepší v horkém létě než v chladném. Díky své přizpůsobivosti se máta nemusí hnojit a skladujeme ji buď umístěním v čerstvém stavu do mrazáku či si ji usušit a skladovat na suchém místě. Díky svým silicím by se neměla podávat kojencům a malým dětem, neboť ti ji špatně snášejí.

                                                                                                                                                               -jn-30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.