E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Krtek a hryzec - kdo škodí a koho chránit

Krtek a hryzec - kdo škodí a koho chránit

Krtek a hryzec - kdo škodí a koho chránit - krtek je podzemní host, kterého můžete bez obav na zahradě strpět. Je hmyzožravý a pomůžeme vám od slimáků, červů a jiných hmyzích škodců

Krtek a hryzec - kdo škodí a koho chránit

Krtek - je ten užitečný. Ten v černém sametovém kabátku. Krtek obecný (lat. Talpa europaea), je malý savec, hmyzožrevec z čeledi krtkovitých. Tento rod čítá na 13 druhů. Krtek žije v podzemních chodbách, živí se bezobratlými, které vyhledává pomocí čichu. Krtkovi se dobře daří v Evropě i Asii, v nadmořské výšce do 500 m.n.m. Krtek má tělo válcovitého tvaru, porostlé tmavou, sametovou a hebkou srstí. Dorůstá do délky až 18 cm. Jeho nejnápadnějším znakem jsou přední končetiny se srotlými dlouhými prsty se silnými drápy. Tyto hrabavé končetiny jsou růžové, stejně jako krtkův čenich, který je poset hmatovými tělísky. 

Krtek se živí hmyzem. Čím více známých "krtinců" na zahradě, tím živější máte život v půdě pod povrchem. Krtek se živí pouze hmyzem, neukusuje kořeny rostlinám. Krtek obhospodařuje rozsáhlý systém chodeb. Chodby se dělí na hnízdo a loviště. Hnízdo je cca. 0,5 m pod povrchem, na suchém místě. Chodbičky z něj vycházejí paprskovitě. Nad hnízdištěm je obvykle velká hromádka. Loviště je naopak pod menšími hromádkami. Chdbičky slouží  k vyhledávání potravy. Krtek chodbičky neustále prochází a loví potravu. Krtek denně pozře asi 100g hmyzu  a krtčí samička 70g.  Krtek narozdíl od jiných živočichů neupadá do zimního spánku, i v mrazech prochází spleť chodbiček a vyhledává potravu. Pro případ nouze si krtek skladuje ulovené dešťovky, kterým ukousne hlavičku. K páření u krtků dochází začátkem léta, zhruba 3 týdny. Po páření samička vrhne 4-5 holých mláďat, které sají přibližně 6 týdnů. Krtčí matka se o bezbranná mláďata pečlivě stará a v případě ohrožení je přenáší na jiné místo.

Krtek není pro mnoho zvířat oblíbenou kořistí pro svůj pižmový zápach. Jeho přirozeným nepřítelem je čáp, který vyčkává u hromádky a dlouhým zobákem vyloví probíhajícího krtka, kterého pozře za živa. Krtek se také stává obětí káňat. Příležitostně jej vyhrabávají kanci a jezevci.

Krtek s oblibou loví - slimáky, drobné myši, svinky, brouky, pavouky, krtonožky, ponravy a jiné larvy a červy. Slimáci ožírají užitkové rostliny s měkknými listy Je-li vlhké a teplé léto, mohou se rozmnožit. Drobné myši likvidují cibulky, hlízy a kořeny. Svinky nejsou škůdci, podílejí se na tvorbě humusu. Z brouků si vybírá škodlivé i užitečné druhy. Z býložravých brouků, které škodí rostlinám si krtek vybírá lalokonosce. Krtonožka obecná a ponravy dnes již vzácných chroustů se na zahradách vyskytují málokdy. Z červů nás krtek rád zbaví obávaných háďátek.

T i p: Krtek je ohrožený živočich, který je uvedený v Červené knize ohrožených druhů. Určitě jej nehubte. Jeho hubení je přímo zakázáno. Krtek je užitečný v hubení mnoha druhů škodlivého hmyzu. Přispívá také k provzdušňování půdy. Pokud vám opravdu vadí jeho hromádky v půdě na zahradě, zkuste jej jen "lidsky" vyhnat. Dobře zabírá jednoduchá věc, a to taková, že několik skleněných lahví zapustíte šikmo do půdy. Díky větru vznikají v láhvi zvuky, které jsou krtkovi nepříjemné. Krtek se proto raději odstěhuje jinam.



Jak poznat rozdíl mezi hryzcem a krtkem ?

Krtčí hromádky jsou vyšší než hromádky hryzců a mají kuželovitý tvar. Krtčí hromádky neodkrývejte, nerozhrabávejte, krtek si většinou vyhrabe náhradní hlubší chodbičku. Krtek vyhrabává chodbičky oválného průřezu (ovál na ležato) asi 5cm vysoké a 6 cm široké. Kořeny, které zasahují do chodbiček, jsou nedotčeny.

Hryzec dělá ploché hromádky. Pokud mu chodbičku pod hromádkou odkryjete, hryzec ji uzavře. Hrycec má také oválné chodbičky, ale na stojato, vysoké 6-8 cm a 5 cm široké. Uvnitř chodbičky má všechny kořeny ohlodány.

Hryzec - je ten, který přivádí k zoufalství řadu zahrádkářů. Hryzec je býložravec, který požírá jakýkoliv rostlinný materiál. Hryzec vodní (lat. Arvicola terrestris), je blízkým příbuzným myši. Je však většího vzrůstu. Dorůstý do délky 12-20cm. Hlava hryzce je velká a široká, s tupým čenichem. Hryzec za den zkonzumuje 85-100g potravy. Tím se řadí mezi nejobávanější zahradní škůdce.  Jestliže se z vašich záhonů ztrácejí rostliny, pak věřte, že máte co do činění s hryzcem. Ten ukousne nejprve kořeny rostlin, pak vtáhne pod zem celou nadzemní část. Přes noc se tak nejčastěji ztrácejí tulipány, salát a mnoho jiných druhů.

Ochrana rostlin před hryzci - hryzec nejvíce ohrožuje vyvýšené záhony s prokypřenou zeminou, kde máte vysázeny cibuloviny a hlíznaté rostliny. Rostliny proto chraňte drátěným pletivem. Pokud záhon zakládáte, myslete na hryzce již od začátku a vyvíšená záhon olemujte pletivem, pletivo položte i na dno záhonu. Pokud se ve vaší zahradě vyskytují hryzci a víte, že s nimi nemáte dobrou zkušenost, chraňte dužnaté hlízy a cibule lilíí a jiných rostlin tak, že je vložíte do drátěného pletiva. Kolem záhonu můžete také vysázet rostliny, které hryzce odpuzují, jako jsou: řebčík královský, užanka, česnek,  (aromatické látky česneku hryzce odpuzují, lze ho vysadit také ke kořenům ovocných stromů, maliníků, růží, mezi zeleninu. Česnek je vhodný také proti houbovým onemocněním rostlin). Komonice, pryšec, černý rybíz, bez černý (listy bezu klaďte do chodbiček hryzce), a zerav - thuje  - také jejich větve můžete klást do chodbiček hryzců.

Pozor! chraňte krtka - Hryzec vytváří hromádky podobné krtčím. Tito hlodavci však narozdíl od krtka způsobují velké škody na zahradních rostlinách. Ožírají celé podzemní části rostlin, cibule, hlízy a kořeny. pokud se na vaší zahradě objeví hromádka neklaďte ukvapeně pasti na hryzce, neboť by jste mohli zlikvidovat krtka, který je zapsán v Červené knize ohrožených druhů. Dříve než učiníte jakákoliv opatření, ujistěte se pečlivě, o jakého živočicha jde.

Nástrahy na hryzce - jednoduše zabírá gelová nástraha, která se nanese do nory a ulpí tak na srsti probíhajícího hryzce. Pasti a nástrahy na hryzce instalujte pouze, když jste si jisti, že se do nich nechytl krtek ! Pokud budete klást pasti na hryzce, promněte v rukavicích trochu hlíny. Hryzci mají velmi citlivý čich a mohli byste je tak odradit lidským pachem. Pokud se vám podaří do pastí chytit krtka, odneste jej živého daleko od vaší zahrady.



Semínka rostlin v e-shopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.