E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Jak pečovat o půdu

Jak pečovat o půdu

Jak pečovat o půdu - na půdu je třeba se dívat znaleckým okem. Posoudit její úrodnost a co nejlépe doplnit živiny. Záleží na každém pěstiteli, aby dokázal odstranit nedostatky v půdě a pomohl tak rostlinám k lepší úrodě. Čtěte více...

Jak pečovat o půdu

Na půdu se musíme dívat jako znalec. Zjistit, co jí chybí a jaké má nedostatky a vhodně je doplnit. Zvýšíme si tak úrodu a úspěšnost pěstování různých druhů rostlin. Horní část zeminy - půdy je biologicky činná. Odborně se nazývá ornice. Je to ta nejtmavší a živinami zásobená půda na vaší zahradě. Ornice má zhruba 10-30 cm, podle toho, jak hluboko půdu obděláváte a vyživujete.

Pod ornicí je tvrdší část půdy. Je složená z ztmelených částic půdy. Obvykle ji rýčem neobděláváte. Půda je pak tvrdá, nepropouští kořeny, ani závlahu. Tím, že nepropouští závlahu může způsobit odplavení horní vrstvy - ornice.

Pod touto vrstvou je ještě další vrstva - spodina. Ta je také důležitá. Může být chudá na živiny nebo naopak bohatá. Nevýhodou je, když je plná spodní vody.

Nejvýhodnější je půda, která tyto spodní vrstvy neobsahuje. Docílíte toho tak, že půdu bude pravidelně obdělávat a zrývat a prohlubovat. Prouhloubíte tak nejen úrodnost půdy, ale také soudržnost.

Z přírodopisu si asi ještě možná pamatujete, že se půda dělí na lehkou, středně těžkou a těžkou. Každá z nich má svoje výhody a svoje úskalí. Které, pokud dobře a zavčas rozpoznáte, můžete omezit nebo naopak využít.

Středně těžké - hlinité, až hlinitopísčité - půdy jsou vhodné pro pěstování zeleniny. Bývají hluboké, s vysokým obsahem vápníku. Jsou dostatečně propustné. 

Lehké půdy - písčité, až hlinitopísčité - jsou vzdušné a velmi rychle záhřevné. Nedrží le dobře závlahu. Jsu vhodn také pro pěstování zeleniny, ale také pro výsadbu ovocných stromů. Nejvhodnější půda pro broskvoně, meruňky a další peckoviny.



Těžké půdy - jsou půdy jílovité. Jsou pro zpracování velmi těžko obdělatelné. Rostliny, zejména stromy v nich mělce koření. Mělké kořeny způsobují malou odolnost proti mrazu.

Okopávání

Okopávání vypadá jako obyčejná práce na zahradě, ale není. Okopáváním dáme rostlinám tolik potřebný kyslík. Půda se provzdušní. Provzdušněná půda je neméně důležitá jako půda zavlažená. Okopáváním lehce rozrušíme ztvrdlou horní vrstvu půdy - půdní škraloup vzniký např. po deštích.

Okopávání provádíme nejčastěji motykou. kopáváme tak, abychom neporušili kořeny. Motyček potřebujeme 5 druhů. Širokou na mělké okopávání a pletí. Těžkou na úpravy terénu, překopávání kompostu a práci kolem stromů (hloubení jam, okopávání mís kolem stromů). Dvojitou na okopávání a pletí v úzkých řádcích. Tažnou na pletí - pracujeme s ní tak, že tahem podřízneme kořínky plevele a poslední pátou - malou motyčku na okopávání ve skalce a v květinových záhonech.

Při okopávání a kypření záhonů odstraňujeme plevele ze záhonu. Vykopané plevele dáváme do kompostu. Pokud již plevel kvete, posypeme ho na kompostu vápnem.

Kypření půdy

Nezkypřená půda propuští zbytečně mnoho vláhy do ovzduší. Vláha je pro rostliny velmi důležitá. Stojí na ní její vegetativní život.Nejvíc vláhy uniká z půdy se na níž je již vytvořen škraloup. Půdy by se měla kypřit vždy po dešti a vydatnější zálivce. Je to proto, aby se zabránilo vypařování půdy. Kypření a okopávání je současně periodickým bojem proti růstu plevelů. Okopávání a kypření můžete provádět po celý rok. V létě kypřete a okopávejte jen mělce.

Rytí

Rytí je rozrušování půdy rýčem, lopatou nebo jiným zahradnickým nářadím (krumpáčem, apod.) Nejvhodnejší je ale užívat rýč! Rýče používáme dva druhy. Špičatý - ten je vhodný k rytí v těžkých půdách a kamenitých. . Ten je také vhodný na hloubení jam při výsadbě ovocných stromů. Druhým rýčem je rýč rovný - vhodný na zarývání chlévského hnoje a kompostu, pro práci v lehkých a středně těžkých půdách. Pokud jste fajnšmekr, můžete si pořídit také rycí vidle, které usnadní práci při letním rytí záhonů a při čištění půdy od pýru.

Při rytí je dobré zachovávat základní postup. Ryjeme tak, že půdu "ukrarujeme" rýčem a obracíme. Je to z toho důvodu, aby se splavené živiny dostaly opět na povrch.

Mulčování je velmi důležité jak pro rostliny, tak pro obohacení půdy. Je vhodné nejen na záhony, ale také kolem ovocných keřů. Udrží vláhu. Na zimu ale mulč od keřů a stromů odstraňte, aby se v něm nedržely myši.



Pamatujte na to, že trpělivst se vyplácí. Rytím můžeme pořád půdu zlepšovat. Zúrodňovat. Dodávat jí živiny, vzduch a vláhu. Nevyhýbejte se ani zelenému hnojení. Je možná pracnější, ale půda bude o to úrodnější.

Mulčování

Mulčování se používá všude tam, kde chceme zamezit růstu plevele, sjednotit plochu co se estetického hlediska týká, udržet optimální vlhkost zeminy a teplo. Zabraňuje také vysychání půdy a vytvoření tzv. půdního škraloupu. Omezuje erozi půdy.  Chrání kořeny rostlin před mrazem a na jaře před předčasným rašením ze zvýšených teplot. Zvyšuje mikrobiální činnost v půdě a přidává živiny. Mulčování je velmi rozšířená metoda v zemědělství i zahradnictví.

Mulčování provádíme:

  • nastýláním vysoké vrstvy materiálu
  • pokrytí povrchu půdy fólií nebo textílií

Mulčování může přinést taky houbový porost do zahrady. Může se tak stát při vysoké vrstvě mulče. Při jeho špatném skladování. Při použití již nakaženého mulče houbovým podhoubím.

Při nastýlání slámy k ovocným stromům se může rozrůst jejich drobné kořeny ve srchní vrstvě půdy. Což není žádoucí. Mohou se také množit hraboši a myši.

Čím mulčujeme:

  • kůrou
  • štěpkou a pilinami
  • listím
  • slámou
  • rašelinou
  • pokosenou trávou
  • oblázky a štěrkem
  • netkanou  a tkanou textílií
  • polypropylenovou fólií
  • a kombinacemi materiálů

K nastýlání záhonu fólií je vhodná černá nebo průhledná polyetylénová fólie. Tímto způsobem můlčování - zintenzivníme činnost půdních mikroorganismů, zvýšíme záhřevnost půdy, omezíme růst plevelů a zvýšíme zádržnost vláhy.

Před položením fólie na záhon musíme dobře urovnat půdu a nachystat si např. kameny nebo latě na zatížení okrajů. příp. můžeme použít pozinkované háčky.

Vyberte si to nejvhodnější nářadí k rytí u nás v eshopu...

Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Semena zeleniny v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.