E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Jak na zdravě vypadající trávník

Jak na zdravě vypadající trávník

Jak na zdravě vypadající trávník-je několik možností a všechny závisí jen na vás, správný výběr travní směsi vám ušetří nejen čas.

Jak na zdravě vypadající trávník

V prvé řadě je to výběr správné travní směsi. Nyní je hodně moderní trávník ala luční louka, kdo je však zastáncem klasické krásné zelené plochy toho nepotěší jen tak nějaká sedmikráska v trávníku. Vhodné je tedy si zvolit trávník přímo na míru. Dle vašich požadavků, dle typu zahrady, okolí domu, vhodnosti světla a stínu na zahradě, stylu zahrady, vlhkosti v půdě a také času, který můžeme trávníku věnovat. Čím ho budeme sekat, jak často, atd. Správný výběr travní směsi nám ušetří spoustu starostí a lépe se potěšíme ze zdravé zelené plochy. Hodně namáhané a využívané plochy vyžadují speciální směsi.  Dostatečně trávník zalévejte a hnojte. Zdravý a ošetřovaný trávník tvoří husté travní drny. Z nedostatku živin nebo vláhy dojde k oslabení trávníku a snadno se v něm uchytí plevele. Trávník pravidelně sekejte

Pokud začneme zakládat trávník výsevem, je třeba velké trpělivosti a závlahy. Trávníku je od začátku třeba věnovat velkou péči. Důležitou složkou pro zdravý trávník je prokypření půdy na budoucí zatravněné ploše. Na půdách upěchovaných při stavebních pracích je nutné, aby tomuto prokypření předcházelo použití tzv. zeleného hnojení.



Rozmanitost trav

Trávy dělíme na trávy pro klimaticky mírné oblasti a trávy pro subtropická a tropická stanoviště. Ve střední Evropě se používají travní druhy mírného pásma. Složení trav - Psineček (Agrotis) - tmavě zelené jemnolisté trávy, dorůstající nižšších výšek, velmi odolné pro sestříhávání. Kostřava (Festuca) - jenolisté druhy, snášející i velmi nízký střih, odolná vůči suchů. Nenáročná na výběr půdy. Lipnice (Poa) - je středně odolná, nedoporučujeme příliš krátký sestřih, některé druhy jsou hrubolisté. Jílek vytrvalý (Lolium perenne) je rychle rostoucí druh trávy se zvýšenými nároky na vláhu. Odolný k sešlapávání, špatně snáší nízký šestřih.

Druhy trávníku

Travní směsi jsou namíchány z těchto druhů trav. Kupujte vždy kvalitní směs, která bude odolná proti plísním a chorobám.

Slunná zahrada - pokud máte tento typ zahrady, pak patříte předem ke skvělým pěstitelům a majitelům krásného trávníku. Pro tento typ zahrady se hodí všechny typy trávníku. Můžete použít i dekorativní směsi.

Polostinná zahrada - zde se nedbude dařit příliš světlomilným druhům, doporučujeme travní směs do polostínu nebo travní směs do stínu. Zvolte takovou směs, která bude potlačovat růst mechů.

Zahrádka s posezením - bude vyžadovat vyšší odolnost proti ochození. Vyberte vhodnou směs odolnou proti sešlapu. V tomto případě je dostačující základní směs pro běžné použití.

Zahrada pro sport a hry dětí - je takovou zahradou, která již vyžaduje speciální travní směsi - hřiště a sportoviště - které obsahují více druhů odolných trav. Tyto travní směsi umožňují sekat trávník na hodně krátko.

Extenzivní typ je vhodnější pro „víkendové“ zahrádkáře, je méně náročný na údržbu. Sečení, zálivka a přihnojení se provádí 2x-4x měsíčně. Používá se v ovocných sadech, u venkovských stavení, v lučních a květnatých trávnících. Jedná se o tzv. krajinné trávníky – mají méně reprezentativní charakter, jsou vyšší a často v nich rozkvétají luční květiny (zvonky, kopretiny, jetele, atd.).

Intenzivní typ je náročnější na údržbu, kosí se minimálně 3x týdně, někdy i 2x denně, hnojení a zálivka probíhá také denně. Jedná se o rekreační neboli sportovní trávníky – jsou odolnější vůči zátěži a sešlapání. Reprezentativního vzhledu, vhodné do přední části zahrady, kolem venkovního posezení, pro aktivní rekreaci.

Výsev a péče

Obecně pro výsev je nejvhodnější jarní období (duben, květen), kdy je více srážek. Dolní hranice při klíčení trav je asi 8°C. Po vyklíčení již trávník potřebuje pravidelnou zálivku. V letním období pak navíc přihnojování listovým hnojivem. V letních obdobích nový trávník poprvé zastříhněte. Používejte co nejlehčí sekačku, nastavenou na 3 cm výšky střihu. Je-li sucho, denně trávník zavlažujte. Před výsevem doporučujeme upravit půdní povrch (zrýt, zkultivovat, nahrubo upravit hráběmi). Množství osiva se pohybuje mezi 20-25 g/m2, vždy uvedeno na obalu. Důležitá je i množství závlahy před i po vysazení travní směsi, tak aby se semínka nevyplavila. Závlaha je důležitá také v době sucha. Doporučujeme raději menší množství vody a častěji.

Hnojení je nedílnou součástí péče o trávník. Vhodným výběrem udržíme trávník bez lysých míst, mechu a škůdců. Při vyschnutí trávníku doporučujeme povrch vyčesat, zdrsnit a využít doplňkové travní směsi-dosevu. Trávník v kondici udržujeme také častým sekáním. Časté sekání podporuje houstnutí trávníku. Nový trávník sečeme při výšce 7-10 cm, vždy max. 1/3 výšky trávníku.


Ozdravění trávníku - odstranění holých míst

Ozdravění trávníku a nový výsev napomáhá zabránit dalším škodám na trávníku. Trávník půdu zpevňuje, kde neroste žádná tráva dochází postupně k erozi půdy. A také k tomu, že se vyšlapaná místa zvětšují a hůře se budou napravovat škody. Pokud je trávník napaden škůdci, je třeba škůdce identifikovat a chemicky odstranit. Pokud je půda intenzívně sešlapávána, je vhodnější např. položit na tato místa kameny a vytvořit cestičku. Jestliže trávník obecně řídne, je možné ho přihnojit kompostem. S ozdravováním trávníku začněte vždy, až bude půda na jaře prohřátá. Na nově oseté místo položte nepř. slámu, aby Vám ptáci nové travní osivo nevyzobali. Travní semeno nikdy nevysévejte za deště. Semena tak mohou více nasáknout a snadno dojde k houbové infekci. Pokud holá místa oséváte před zimou, nadkrejte tuto část geotextilií.



Plevel v trávníku

Boj proti plevelům v trávníku vyžaduje čas, ale krásný, rovnoměrně zelený trávník stojí za to. Na jaře prohlédneme kompletně celý trávník a zmapujeme si výskyt možného plevele. V trávníku by se nemel vyskytovat jitrocel, bodlák, sedmikráska, jestřábník, ptačineč, smetanka, řebříček, pýr, jetel plazivec a jetel luční. proti plevelu se doporučuje vertikulace trávníku. Vzduch se tak dostane až ke kořenům. Větší plevele vyrýpněte. Druhá kontrola proti plevelům by měla nastat uprostřed růstové periody trávníku. Pokud se plevele rozšířili, vyrýpněte je i s kořeny, nebo použijte chemickou ochranu. Poslední kontrola plevelů by měla nastat na podzim, aby plevele v trávníku nepřezimovaly. Nenechte plevele vyrůst, vykvét a vysemenit. při chemickém odstraňování plevelů dbejte na to, abyste si nepostříkali i trávník, který velmi snadno spálíte a budou se vám hůře takto poškozená místa napravovat. Jak nejjednodušeji plevelům předcházet? Použijte správnou travní směs. Choulostivé travní směsi časem odejdou a nechají tam místo plevelům.



Aby Vám nový trávník rychle houstnul, je třeba ho denně sekat. Pokud je třeba doplnit - můžete použít k tomu připravené renovační směsi.  V počátečním stadiu zakládání trávníku se rozhodně vyplatí po druhém až třetím sekání trávník uválcovat. Trávník tak více zhoustne. 

Provzdušňování trávníku

Díky provzdušňování se ke kořenům trávy dostane kyslík, který zajistí zdravý a rychlý růst. Provzdušnění provádíme vždy, je-li trávník prořídlý a zplstnatělý. Provzdušněním vznikají drobné otvory v půdě, kterými se tak ke kořením snaděněji dostanou živiny, voda a vzduch. Kromě toho se do vzniklých otvorů mohou prorůstat kořeny. Nadmíru ušlapaná půda není nic dobrého pro zdravý trávník. Provzdušňování trávníku se provádí nejlépe na podzim. Při nižších teplotách se tráva z tohoto zásahu lépe vzpamatuje a stihne vytvořit kořeny dřív než přijde zima.

V zimě je klid odpočinku  chystání na novou zahrádkářskou sezónu - sníh je nejlepší ochrannou trávníku. Jakmile začne obleva, nechejte trávník ještě vydechnout a choďte po cestičkách a chodníččích, ať povrch příliš neudusáte.

Přístroje určené k provzdušňování jsou buď motorové, nebo ruční, zvolte takový typ, na který se cítíte a jak velkou plochu trávníku máte. Po provzdušnění trávník vyčesejte, důkladně zavlažte a pohnojte. Po pročesání můžete také rosprostřít písek, ten se postupně zašlape do trávníku a znemožní tomu, aby půda příliš ztěžkla.

Pravidelná zálivka a hnojení

Zalévejte systematicky, trávník se vám odvděčí bujnou zelení. Pravidelná zálivka je doplněním přírodních podmínek. Kdy je třeba dostatek vláhy a trávník si ji nevezme ani z podzemní ani dešťové vody. Voda je ideální pro přísun živin k rostlinám. Správně zalévaný trávník je hustý, silný a má vybudované silné travní kořeny. Trávník nezavlažujte za plného slunce. Pokud je velmi suché léto, nesekejte trávník příliš často a nechejte jeho výšku vyšší. Při déle trvajícím suchém počasí zalévejte třetí a pátý den, navečer.

Hnojení - pro krásný trávník je třeba vyvážené a pravidelné hnojení. Po hnojení zabraňte dětem a zvířatům vstup na trávník nejméně 24 hodin. Podle barvy trávníku, poznáte, kdy je třeba hnojit. Pokud se trávník ze zelené zbarví do žlutohněda, je třeba mu dodat živiny hnojením. Pokud je trávník zplstňatělý, provzdušněte nejdříve aspoň do vrstvy 0,5 cm. Po té trávník vyhrabejte. Pokosená tráva je též cenným hnojivem. Na obalu hnojiva je uvedeno jaké složky a živiny obsahuje. Dusík je pro trávu nejdůležitějším zdrojem živin. Pokud je trávník silně zaplevelen, je dobré použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu. Trávník v sousedství stromů hnojte hojněji, neboť se o hnojivo dělí s jejich kořeny. kromě těchto hnojiv jsou na trhu hnojiva proti plevelům a mechům. tyto hnojiva nepoužívejte preventivně, ale vždy cíleně.

Travní směsi v eshopu



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.