E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Hydroponické pěstování rostlin

Hydroponické pěstování rostlin

Hydroponické pěstování rostlin - je pěstování rostlin ve vodě (živném roztoku) bez zeminy. Tedy bez alergenů, plísní a prachu. Hydroponicky můžeme pěstovat skoro všechny druhy pokojových rostlin. Tato metoda pěstování je vhodná pro alergiky.

Hydroponické pěstování rostlin

Co to vlastně je hydroponie? Hydroponie je nový pohled na pěstování rostlin. Díky pěstování bez zeminy je to cesta, jak pěstovat rostliny i v prostředí, kde žijí alergici. Jedná se o nenáročný systém na pěstování nejen pokojových rostlin ve vodním prostředí bez zeminy. Na toto pěstování můžeme převést i velmi velké rostliny. Výhodou je to, že je pak již nemusíme přesazovat. Naopak můžeme pěstovat i malé rostliny. Např. hyacint po vyklíčení a dorostení do cibulky, můžeme umístit do skleněné vázy a nechat ho dále růst a kvést a mít tak jeho kořeny pod drobnohledem. Takto umístěné cibulky narcisů a hyacintů mohou tvořit zajímavý prvek designu v interiéru.

 Výhody hydroponického pěstování rostlin:

  • Při tomto typu pěstování je jen miminum alergenů, prachu a plísní.
  • Snadná kontrola zálivky, snižuje se riziko zahnívání kořenů rostlin.
  • Rychlejší zakořeňování rostlin.
  • Robustnější růst rostlin.
  • Nenáročná péče, není nutné rostlinu tak často přesazovat.
  • Rostlina vydrží až několik týdnů bez vody (dovolená bez nutnosti přemlouvat sousedy, aby vám chodili zalévat  kytky).
  • Vyšší vzdušná vlhkost v místnosti.
  • Rostliny jsou zdravější a odolnější.
  • Rostliny méně napadají nemoci a škůdci.
  • Máte kontrolu nad přísunem živin pro rostliny.

Na hydroponické pěstování můžeme "naučit" i rostliny, které jsme dosud pěstovali v zemině.Jak tedy začít s hydroponickým pěstováním rostlin

Nejprve trošku z historie. Pěstovat rostliny ve vodě uměli již staří Egypťané. Tento nápad je starý tisíce let. 

Substrát

Nejvhodnějším substrátem je keramzit. Jedná se o expandovaný jíl, který dobře vede vlhkost. Tím se může snížit hladina vody v květináči a omezí se tak bujení řas a tím i zahnívání kořenů. současně použitím keramzitu zvýšíme přísun vzduchu ke kořenům a tím se zlepšuje jejich růst. Pro pěstování si vybíráme nádoby s několika otvory na dně pro kořeny. 

Do takto vybrané nádoby vysadíme předpěstovanou rostlinku. Kořeny rostlinky se protáhnou otvory na dně a zasypou se keramzitem. Vysazujeme pouze zdravé vypěstované rostliny, se zdravými kořeny i listy. Kořeny opatrně očitíme od pěstebního substrátu. Pokud se nám nepodaří zeminu sterilně odstranit, použijeme místo keramzitu zeolit, nebo seramis.Takto osázenou nádobu vložíme do další, dekorativní. Obvodová nádoba by měla být vodotěsná. Může být plastová nebo kovová, bude sloužit jako zásobník vody. 

Čerstvě po takovémto osázení se rostlina pěstuje jen v čisté vodě. Vodu lejeme do výšky 3,5-7 cm. Hnojit začnáme až po adaptaci rostliny. To, že si již rostlina zvykla a daří se jí, poznáte podle toho, že jí přibývají nové kořeny. Ty mají typicky bílé špičky. Roztok na hnojení připravujeme ze začátku jen v poloviční koncentraci.

Užitkové rostliny pěstujeme nejčastěji ve sklenících. Takto hydroponicky se pěstují i květiny určené k řezu, např. gerbery a karafiáty. Rajčata, papriky, okurky se pěstují buďto v minerální plsti, nebo v roztoku.V takto upravených systémech pro hydroponické pěstování užitkových plodin voda cirkuluje, i mimo záhon, kde se doplní živiny, upraví pH, a kontroluje se stav roztoku. Podle typu pěstované rostliny se přidávají hnojiva, a tím i živiny.

Zálivka

Pokud se rozhodnete takto pěstovat pokojové rostliny můžete si zakoupit nádoby k tomu určené, vč. ukazatelů vodní hladiny. Tento ukazatel je vždy jeden v nádobě. Jedná se o plastovou trubičku s plovákem, která je přůhledná. Zobrazuje minimální, optimální a maximální výšku hladiny živného roztoku. Rostlinám, které se rozhodneme pěstovat bez klasického substrátu škodí studený vzduch a průvan. Větráme opatrně. Tyto rostliny potřebují světlo. Nevystavujeme je však přímým slunečním paprskům. Pro zálivku a rosení nepoužíváme dešťovou vodu, ani studenou vodu, chlórovanou, ani příliš tvrdou. Optimální teplota vhodné vody pro zálivku je 20°C. Zálivka pro takto pěstované rostliny stačí 1x za 2-3 týdny. U malých nádob přiléváme vodu po sedmi až deseti dnech. Hladina vody po zálivce by měla být vždy na ukazateli na rysce - optimální. Pokud opět klesne na hranici minima, počkejte dva dny, než rostlinu znovu zalejete na optimum. Na "maximální" zalévejte pouze pokud pojedete na dovolenou. 

Živný roztok pro rostlinu si namícháte z vody a tekutého nebo práškového hnojiva. Hnojivo nikdy nelejte přímo do keramzitu, vždy do nádoby, která je zásobníkem vody. Pokud byste vodu s hnojivem na substrát nalili, vysráželi by se na povrchu soli a mohlo by dojít k plesnivění keramzitu. 

A kterou rostlinou začít při hydroponickém pěstování ?

Doporučujeme prakticky cokoliv. Dobře se daří břečťanům, palmám, kaktusům. To, že se rostlinám daří lépe, je také také dáno tím, že jim kontrolujeme přísun živin, pravidelnou zálivku a mají lepší přístup ke kyslíku. Pomůcky pro hydroponické pěstování v e-shopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.