E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Fialovozelená královna bylinek - levandule

Fialovozelená královna bylinek - levandule

. Díky silicím byla levandule oblíbena již v antice a prostřednictvím mnichů se dostala přes Alpy do střední Evropy. Nyní se nejvíce vyskytuje v jižní Evropě a jen ve Francii je jediná středomořská oblast, kde se levandule pěstuje pro získávání levandulového oleje, kterého je potřeba jako surovina voňavkářského průmyslu. Komerčně využívané plochy pro pěstování levandule také nalezneme v Maďarsku či Bulharsku.

Fialovozelená královna bylinek - levandule

Ohledně historie levandule lékařské se ví toho hodně. Tato jedinečná bylinka pochází ze Středomoří a její název je odvozen od latinského lavare, což je v překladu mýti a vztahuje se na použití levandule v esencích a olejích do koupele. Díky silicím byla levandule oblíbena již v antice a prostřednictvím mnichů se dostala přes Alpy do střední Evropy. Nyní se nejvíce vyskytuje v jižní Evropě a jen ve Francii je jediná středomořská oblast, kde se levandule pěstuje pro získávání levandulového oleje, kterého je potřeba jako surovina voňavkářského průmyslu. Komerčně využívané plochy pro pěstování levandule také nalezneme v Maďarsku či Bulharsku.

levandule lekarska

Levandule lékařská Lavandula angustifolia je až 75cm vysoký zimovzdorný polokeř se silným větvením a se vzpřímenými větvičkami. Listy jsou přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté. Vonné květy jsou nápadně uspořádány v koncových klasech, korunu mají dvoupyskou, krásně fialovou barvu. Levandule zpravidla kvete od června do srpna. Plodem této jedinečné bylinky jsou tvrdky, které jsou hnědé až černohnědé, lesklé. V našich končinách se často pěstují odolné hybridy levandule, jako je např. Lavandula x intermedia, či zkřížená levandule širokolistá Lavandula latifolia. Obě tyto odrůdy jsou rovněž pro sběr vhodné.

Pěstování levandule není nikterak náročné. Dobře se jí daří na slunném místě, a pokud ji máme umístěnou na zahradě, tak je pro její pěstování ideální místo s odtokem vody. Má ráda místa při suchých zdech anebo na skalkách, vhodná je půda slabě vápenitá, sušší. Četné kulturní formy a variety se vysazují v zahradách, parcích či dokonce i na kruhových objezdech. Můžeme levanduli také vysít ve skleníku, umístiti do okenních truhlíků. Semena předpěstováváme a v květnu vysazujeme rostlinky asi tak 30cm od sebe. Můžeme si také odebrat řízky ze starších keříků, které následně vysazujeme.

Účinných látek v levanduli je spousta, proto je levandule využívána v hojné míře v různých odvětí jak průmyslu, tak jako bylinka do kuchyně či léčivka. Levandule obsahuje silice s vysokým obsahem linaloolu, linalylacetátu a aromatických složek jako jsou geraniol, cineol či deriváty kumarinu. Pro léčebné účely se sklízí od června do srpna květy krátce před plným rozvinutím. Květy, které jsou určené na sušení, se stříhají v době, kdy se právě začínají otvírat. Mladé listy, které chceme použít jako koření, můžeme trhat kdykoliv. Pro voňavé sáčky používáme květy, lze však řezat i listy, a to od července do září, neboť můžeme použít i odkvetlá květenství, neboť pro náš šatník mají ještě dostatek aroma.

lekarska levandule

Jak jsme se již zmiňovali, levandule je na všestranné využití. Proto máme pro vás tipy, které jistě využijete, pokud se rozhodnete levanduli pěstovat doma, či ji již doma pěstujete. Náš tip: Polštářek s levandulí – ten je výborný umístěný v posteli, neboť přivolává spánek. Voňavý sáček nejen rozšiřuje nádhernou svěžest v šatníku, ale také hlavně odpuzuje hmyz, hlavně moly. Získáme ho tak, že voňavé květy vložíme do látkových pytlíků nebo do kapesníků, které se zavážou a pravidelně se vyměňují. Levandulová koupel – přelijeme plnou hrst levandulových květů litrem vřelé vody a nálev necháme stát jako čaj a následně se scedí do vody v lázni. Taková koupel příznivě působí při nervovém napětí, při nespavosti nebo při slabosti způsobené třeba změnou počasí či při střídaní ročních období.

                                                                                                                                                      -jn-30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.