E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Agáve - mexická tequila

Agáve - mexická tequila

Agáve - mexická tequila - sukulent, palma nebo polopouštní rostlina? Co se skrývá za jménem Agáve? Mexická kráska, která je nenáročná na pěstování a nádhernou ozdobou vaší okrasné zahrady. O pěstování Agáve čtěte více...

Agáve - mexická tequila

Agáve (lat. Agave) - sukulentní kráska, jejíž jméno pochází patrně z řecké mytologie a znamená vznešená, krásná. Agáve patří do čeledi chřestovitých (lat. Asparagaceae). Patří mezi sukulenty, jež jsou využívány také v průmyslu. Z Agáve se vyráví sisalová vlákna (na výrobu koberců) a z kmene Agáve bracteosa se vyrábí alkoholický nápoj tequila. Z Agáve se také vyrábí pálenka mezcal a méně známý nápoj rozšířený mezi původními obyvateli Indiány - pulque.

Agáve je původem z Mexika. Vyskytuje se také v jižním a západním USA a v Jižní Americe. Díky snadnému pěstování zdomácněla také ve středomořských státech.

Agáve má krátký robustní kmen. Listy vypadají jako by vyrůstaly přímo z kořenů. Listy jsou většinou zakončeny trnem. Listy jsou mohutné, tlusté a tvoří pravidelnou růžici. Agáve má velmi pomalý růst. Kvete jednou za své vegetativní období. Jedna růžice=jeden květ. Květ se objeví na dlouhém rychle rašícím stonku. Květy mají zvonkovitý tvar. Jakmile Agáve odkvete, vytvoří se plody. Poté rostlina odumře. Roste dál z bočních výrůstků.

Agáve je často zaměňováno s kaktusy. Není tomu tak. Agáve patří mezi sukulenty. Je blízce příbuzné s liliemi. Agáve má nespočet druhů.Agáve je nenáročnou rostlinou. dorůstá do průměru až 70cm. Její životnost se pohybuje od 10-60-ti let. Vyhovuje jí slunná poloha. Dobře snáší i suchý vzduch v panelových bytech.

Pěstujeme Agáve

Agáve je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Vypěstujete ji v květináči v interiéru i zasazenou volně ve venkovním prostředí. Bude vždy ozdobou vstupu do domu, nebo okrasného zákoutí na zahradě. Pěstování si určitě vyzkoušejte. Agáve patří mezi dlouhověkké rostliny. Roste 10-60 let.

Agáve může dorůst až do průměru 70cm. Pokud se jí u vás bude dařit, vyčleňte jí větší prostor, aby vynikla její majestátnost.

Rostlinu si předpěstujte v miniskleníku nebo výsevné misce. Miniskleník je ideální, lehce v něm zajistíte tropickou teplotu mezi 24-27°C (optimální pro klíčení Agáve). V miniskleníku probíhá cirkulace vzduchu, semena vám při klíčení nezplesniví. Nachystejte si substrát ze směsi písku a rašeliny v poměru 3:2. Semena Agáve rozložte na povrch substrátu a jemně zamáčkněte. Povrch zvlhčete rozprašovačem.

Jakmile rostlinky vyrostou a zesílí, přesaďte je na místo určení (nejlépe po 15tém květnu), nebo je ještě nechejte zesílit přesazením do květináče. Při pěstování v květináči dbejte vždy na drenážní vrstvu z písku nebo keramzitu.

Agáve není náročné na zálivku ani hnojení. V letních měsících zalévejte Agáve velmi střídmě. V zimních měsících zálivku nepotřebuje. Agáve špatně snáší deštivé počasí. Přehnaná zálivka Agáve, které pěstujete v květináči způsobí odumření rostliny. Hnojení můžete aplikovat, jestliže je půda málo výživná. Hnojte hnojivem určeným pro sukenty.

Doporučení: Jestliže pěstujete agáve v interiéru, dopřejte jí v zimních měsícíh pořádné ochlazení. Umístěte ji na teplotu kolem 5°C. Toto ochlazení rostliny způsobí její omlazení. Podpoříte tak u Agáve růst.

Agáve pěstované v květináči přesazujte vždy po 5-ti letech. Na jaře. Nezapomeňte na drenážní vrstvu. Přesazenou rostlinu umístěte na slunné a teplé stanoviště. Agáve můžete letnit. Dobře se jí povede na slunném balkóně nebo terase. V zimních měsících jí naopak pomůže k dobrému růstu chladnější stanoviště. Na příliš teplém parapetu může dojít k zahnívání listů.

Listy Agáve se nezastřihují. Rostou do takové velikosti, do jaké jim to umožníte. Pokud některé spodní listy usychají, počkejte až seschnou úplně a pak je jednoduše odstraňtě.TIP: Agáve nepotřebuje hnojení, jestliže je půda dostatečně výživná. Pokud je půda příliš písčitá, použijte hnojivo na palmy a sukulenty.

Druhy Agáve

Agáve parryi - je patrně nejznámější a nejčastěji pěstované agáve. Pochází ze Severního Mexika. Růžice je pravidelná, složená s přesně rostoucích stříbrných listů. Růžice je pevná, mohutnějšího vzrůstu. Ve volné přírodě roste Agáve ve vyšších nadmořských výškách, je proto mrazuvzdorné až do teploty -27°C.

Agáve neomexicana - Agáve mexická -je původem z nejsevernějších oblastí Texasu a Mexika. Je velmi odolná a nenáročná na pěstování. Je mrazuvzdorná do teploty -29°C. V našich podmínkách ji není třeba zazimovávat. Ve volné přírodě roste i ve výšcě 2000 m.n.m. V této nadmořské výšce je často rostlina pokryta sněhem.

Jestliže se rozhodnete pro pěstování Agáve neomexicany budete velmi spokojeni. Výsledek se dostaví velmi rychle. Toto Agáve má 90-ti % úspěšnost klíčivosti. Růžice dorůstá průměru 70cm.

Agáve bracteosa - pochází z vápencových kaňonů kolem Sierra Madre. Zde roste v nadmořské výšce od 700 do 1600 m.n.m.. Je proto velmi odolná a také mrazuvzdorná. Tato Agáve tvoří menší růžice (rozety). Listy jsou jemně ozubené, mírně stočené s ostrou špičkou. Kvete nádhernými, výraznými květy. Květy jsou bílé na vysoké stopce. Celkově je Agáve bracteosa velmi dekorativní. Vhodná ke vstupům do domu, jako solitér.

Agáve chraňte před dlouhotrvajícím deštěm. Použijte prodyšné materiály, příp. nadstřešení rostliny. Toto opatření použijte zejména v zimních měsících.Z kmene Agáve bracteosa se vyrábí nejznámější mexický alkoholický nápoj - tequila.

Agáve garciae mendozae - tato Agáve pocházi ze středního Mexika. Rozroste se vám do půměru 0,5m-6m. Listy dorůstají délky 60-120cm. Mají jasně zelenou barvu s bílými nebo hnědými trny na okraji. Tvoří úhledné růžice.  Agáve garciae kvete pouze 1x za svůj vegetativní život. Květ je na vysoké stopce se zvonovými bílými květy.

Tuto Agáve je nutné zazimovat. Přečká pouze mírnější zimy. To však nelze nikdy odhadnout, proto ji zazimujte vždy.

Zaujala vás tato mexická kráska? Objednávejte semínka již nyní...

Přečetli jste si něco nového? Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Semínka Agáve v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.