E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Máta - opravdu peprná bylinka

Máta - opravdu peprná bylinka

Druhů máty existuje něco přes 600!..

Máta peprná (lat. Mentha piperita) a máta rolní (lat. Mentha arvensis) jsou nejznámější zástupci druhu máty, kterých je v současnosti známých kolem 600 druhů. Máta se původně vyskytovala v jižní Evropě v oblasti Středomoří. Momentálně ji najdeme divoce růst ve všech oblastech mírného pásma. Roste v zamokřených vlhkých půdách, v okolí potoků, v mělkých vodách a na okrajích cest.

 

Něco z minulosti

V řecké mytologii najdeme zmínku o mátě v bájí o Hades, který proměnil svou milenku nymfu na voňavou rostlinku, aby ji tak zachránil před svou ženou. Starořecké ženy si natírali mastí z máty kosti a klouby. Římané ji volali i Zelinka svaté Marie a používali ji na dochucení vína a různých omáček. Římský básník Ovidius považoval mátu za symbol pohostinnosti, neboť před stolováním nejprve dva vesničané Baucius a Philemon drhli mátou stoly. Máta smíchaná s medem osvěžovala dech Římanů a tlumila zápach po alkoholu. Židé sypali mátu na podlahu v synagógách. V roce 1597 Gerard napsal: "Mátu rozsypalo na místech odpočinku a klidu, při hodování a slavnostech." V minulosti nosili Japonci voňavé přívěsky právě z máty. V Evropě ale i v Indii se používala máta na čištění vzduchu v chrámech a obydlích. Na Blízkém východě se dodnes připravuje zelený čaj s přídavkem máty na uvítanou hosty, podobně jako tomu bylo ve starověkém Řecku.


 

Jak pěstovat mátu

Máta peprná patří do čeledi hluchavkovité (lat. Lamiaceae). Je to vytrvalá mrazuvzdorná bylina, která dorůstá do výšky 30cm, maximálně 1m. U nás je to nejznámější divoce rostoucí bylina.
Mátu můžeme pěstovat v exteriéru, stejnětak doma. Rostlina máty se velmi rychle rozrůstá, proto je vhodné její pěstování v nádobách. Má tmavozeleně ochlupený stonek, na níž vyrůstají tmavozelené listy. Mátové listy mají na zadní straně žlázky, které vylučují éterický olej. Jejich třením mezi prsty získáme mentolovou vůni, která je kořenitá a chladivá zároveň.
Podzemní část rostliny máty tvoří několik bílých oddenků, jejichž délka je 5-30cm. Mátu pěstujeme na teplých, vlhkých stanovištích, převážně v polostínu. Má ráda vlhké, dobře propustné půdy bohaté na živiny
Mátu peprnou vyséváme ze semen. Malé rostlinky vysazujeme na záhon do sponu 30 cm. Máta kvete fialovými kvítky, které jsou seskupeny v přeslenů a vytvářejí klasy. Plody máty jsou tvrdky. Sbíráme listy a nať máty před dokvětem rostliny v období července - v září za suchého počasí. Nejvhodnější je to v době skoro odpoledne, když obsahuje rostlinka nejvíce silice. Sběr je vhodné provádět vícekrát do roka, pokud doroste do výšky 25-30cm. Mátu sekáme srpem. Sklizené lístky máty sušíme v tenkých vrstvách, při teplotě do 35 ° C tak, aby nám nezhnědly. Vysušenou mátovou směs uskladňujeme v papírových nebo látkových sáčcích, spotřebujte je maximálně do 2-3 měsíců od sběru. Poté můžeme vysadit další várku semínek..

Máta peprná léčí

Listy máty obsahují 1-3% silice s obsahem 50% mentolu, 4-11% esteru mentolu, 7-25% Mentone, mentonónpiperitón, cyneol a další. Kombinujeme ji s dalším i bylinkami jako jsou šalvěj, yzop a saturejka.
 
Účinky máty: Máta peprná má spasmolytické a antiseptické účinky, ničí tedy bakterie. Používá se k léčbě zánětů sliznic ústní dutiny, k tlumení zánětů horních cest dýchacích, při kožních infekcích, při potížích spojených s trávením a meteorismem. Na žlučník působí žlučotvorné a taší bolest. Uvolňuje křeče žaludku, zastavuje zvracení a zmírňuje koliky. Mentol vyvolává reflektivní rozšiřování koronárních cév při stenokardií. Mentol se přidává do léčivých mastí, kterými se zmírňuje pocit bolesti a projevy kožních onemocnění jako jsou svědění, pálení a pod. V lidovém léčitelství se máta užívá při závratích, nespavosti a epilepsii. Nejčastěji z ní připravujeme čaj.
  • Udělejte si mátový čas z vlastní máty..
Mátový čaj připravíme tak, že 3 lžičky máty peprné zalijeme 150ml horké vody. Směs necháme louhovat 10 minut a pak scedíme. Pijeme ho několikrát denně, vždy ho připravujeme čerstvý.
 
Ve fytoterapii se připravuje zápar z máty, který připravíme tak, že 2 čajové lžičky byliny zalijeme 200ml vroucí vody a necháme louhovat 20 minut. Pak scedíme.
 


Máta se v kuchyni uplatní vždy

Mátu přidáváme do omáček, octa, připravujeme z ní sirup a přidáváme ji i do čokolády.Zdobíme ní saláty, brambory, nápoje a punče. Máta je součástí populárního míchaného nápoje mojito (mochito).

Máta peprná v eshopu



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.