E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Saturejka zahradní

Saturejka zahradní

Saturejka zahradní - lidově se jí říká satorie, šibr či čubra. Tato jednoletá bylinka je účinným lékem a kořením a neměla by chybět v žádné bylinkové zahrádce

Saturejka zahradní

Saturejka zahradní (lat. Satureia) je asi 30 cm vysoká rostlina z čeledi pyskatých. Tato bylinka pochází ze Středomoří,  lidově se jí říká satorie, šibr či čubra. Tato jednoletá bylinka je účinným lékem a kořením a neměla by chybět v žádné bylinkové zahrádce. Její vzhled je ale neupravený jakoby neúhledný. Je kostrbatá, divoce rostoucí,  s drobnými svěžími zelenými lístky. Saturejka vydává příjemně pronikavě aromatickou vůni. Lodyha této bylinky je stromovitě rozvětvena. Listy jsou úzké, čárkovitě kopinaté, špičaté s hojnými žlázkami. Květy saturejky jsou drobné, bílé, až bledě narůžovělé, či nafialovělé, vyrůstající z paždí listů. Saturejka kvete od července do září. Pěstování saturejky

Saturejku pěstujeme v bylinkových zahrádkách, na okrajích skalek, na okenním parapetu v kuchyni i v truhlíku za oknem. Je to rostlina poměrně odolná. Pěstujeme ji jako koření a také jako léčivku. Saturejce nejvíce vyhovuje slunné stanoviště. Nejlépe se jí daří v půdě hlinitopísčité, bohaté na živiny, obsahující humus. Půda by měla být kyprá a teplá. Saturejku lze samozřejmě pěstovat v jakékoliv půdě. Příliš těžké půdy ubírají rostlině na kořenitosti. Saturejku můžete přihnojovat proleželou chlévskou mrvou, ale také průmyslovými hnojivy obsahujícími fosfor a draslík. Při hnojení dbejte na to, aby jste hnojivem nepolévali listy bylinky. 

Saturejka je letnička a vysévá se každý rok. Vyséváme zjara, přímo na záhon pro ni určený. Semínka vyséváme do řádků od sebe vzdálených 15 cm. Vyseté semínka nepřikrýváme další vrtvou hlíny. Můžeme jen zlehka poprášit. Pokud si chceme rostliny přepěstovat v pařeništi, veséváme je již v dubnu a po té si rostlinky přesadíme. 

Saturejka se rozmnožuje samovýsevem. Na místě kam ji jednou zasadíte se bude objevovat každoročně. 

U saturejky sklízíme nať. V létě nať používáme v čertvém stavu. Saturejku řežeme tehdy, když začnou rostlinky kvést. Takto ořezané stvoly svazujeme do otýpek a dosušujeme na vzdušném místě, nejlépe zavěšené. Usušenou saturejku uchováváme v papírových sáčcích.Použití saturejky v kuchyni

Saturejku v kuchyni, resp. v receptech využíváme do pokrmů jako koření omáček. Také do lustěninových pokrmů, kde současně působíproti nadýmání. Používáme silně kořenité výhony i s květy. Výborně se hodí při přípravě a nakládání zvěřiny.  Také ji použijeme při nakládání okurek. Je nepostradatelná při výrobě uzenin a domácích klobás. Přidává se do mletých mas, vajíčkových pokrmů a k dušené zelenině. Můžete ji použít také při přípravě ryb a mořských plodů. S kořením ovšem zacházejte opatrně, saturejka je bylinka, se kterou je nutné zacházet střídmě. Pokud jí dáte více, má silně ostrou chuť, kterou si pokrm přebijete. Saturejku můžete použít při výrobě ochucených olejů a octů. Nejvíce se saturejka používá v balkánské kuchyni. Chutí je podobná oregánu, často se s ní můžeme setkat v tzv. provensálském koření.

V lékařství slouží nať k přípravě odvaru proti vodnatelnosti. Přidává se také do koupelí. Z odvaru ze saturejky si můžete připravit osvěžující pleťovou vodu. Odvar je vhodné pít při trávících potížích.  Ve starém Římě byla považována za afrodiziakum.

Semínka saturejky v e-shopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz

 30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.