E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Rukola - listová zelenina na vzestupu

Rukola - listová zelenina na vzestupu

Rukola - listová zelenina na vzestupu - je na pěstování nenáročná brukvovitá zelenina, která pochází ze středomoří. Je bohatá na vitamíny. Pro svou výraznou chuť má uplatnění hlavně v gastronomii.

Rukola-listová zelenina na vzestupu

Rukola (lat. Rucola selvatica) - je také známá pod názvem Wild rucola, pod kterým se pěstuje hlavně v zahraničí. Je to rostlina Středomoří. V ČR je obtížné zakoupit pravé semínka Rukoly. Často je zaměňována s Roketou setou (kterou máme také v nabídce). Jedná se o dvě odlišné rostliny, s odlišnou chutí.

Rukola je vytrvalá rostlinka. Čím víc jí trháte, tím více roste. Vytváří bujný a hlavně chutný porost na vašem záhonu. Kvete žlutě, má drobná semínka, ostřejší jakoby oříškovou chuť. Semínka se používají na výrobu Dijonské hořčice. Listy jsou užší, protáhlejší a vykrojnějsí. Podobné listu pampelišky. Zimu přežívá jako kořen, který na jaře obraší. Výborně se rychlí. Nespotřebované rostlinky i s kořeny lze proložit přes zimu pískem a na jaře vysadit, obraší velmi rychle.

Roketa setá (lat. Eruca sativa) je také brukvovitou rostlinou. S Rucolou jsou si v. Roketa jeelice podobné. Roketa je jednoletá, kvete bíle, má větší semínka, ze kterých se vyrábí také pikantní hořčice, dá se pěstovat i na vatičče.

Další rostlinou z těchto hořčicovitých rostlin z čeledi brukvovitých je Křez tenkolistý (lat. Diplotaxis tenuifolia) - je též nazýván divokou roketou, nebo divokou rukolou. Tato rostlina roste divoce podél chodníků a cest. Lístky jsou jedlé a chutné. Vytváří četná vysoká květenství. Květy jsou žlutavé.

Lístky rukoly se dají koupit i v supermarketech, dováží se zejména z Itálie a Rakouszka, kilogram se však pohybuje ve vyšších částkách cca. 200-400 Kč/kg, je tedy jednodušší a levnější si tuto chutnou a zdravou rostlinku vypěstovat.Je vhodná i do malé zahrady. Dorůstá do výšky max. 20 cm, při květu  40-60 cm.

Pěstujeme Rukolu setou

Rukola setá – nevyžaduje žádnou speciální péči. Vysazuje se od jara do srpna. Pěstování může být také zábavou pro děti. Ať už pěstování na vatičče (i v zimních měsících), nebo pomocí výsevových pásků na záhonech, či do truhlíků. Rukola nám vyroste jak doma na parapetu, tak na balkóně, tak také na záhonu. Rukola roste opravdu rychle a bujně. Pokud si přejeme kultivovaný záhon, nasaďte ji raši do truhlíku a předem usměrněte její prostor.

Rukolu pěstujeme:

  • na vatičce - pěstování doma - pokud pěstujeme na vatičce, připravíme si tác, na který poklademe buničinu (vatu) a zalejeme vodou. Rovnoměrně posypeme semínky. Za cca. 7-10 dnů rukola vyklíčí a po cca. 14 – ti dnech až šesti týdnech můžeme sklízet šťavnaté lístky.
  • v truhlíku - rukolu můžeme pěstovat také na balkoně v truhlíku. V substrátu roste lépe. Substrát poskytuje více živin. Rostlině dopřáváme pravidelnou zálivku. Lístky odebíráme a konzumuje také pravidelně. Rostlina rychle znovu obraší a lístky dorostou.
  • na záhonech - rukolu vyséváme do řádků 20 cm od sebe. Rukola je „nezmar“, čím víc ji trháme, tím víc dorůstá. Pokud rostlině neporušíte kořen, znovu obroste a poskytuje tak vícenásobnou sklizeň. Tvoří nezničitelný porost. Přezimuje jako kořen, který na jaře obraší. Tento kořen můžeme uchovat a přesadit.

Rukole vyhovuje slunné místo. Je vhodná i do malé zahrady. Dorůstá do výšky 20 cm, při květu i 40-60 cm. Výborně se rychlí. Zeleninové záhony na menší zahradě, ale i obecně doporučujeme užší. Jsou praktičtější na okopávání a pletí. Vzdálenost mezi dvěma cestičkami by neměla být větší než 1,2 m. Tato šíře je optimální pro výsadbu a růst rostlinek.

Výsevné pásy

Při výsevu rostlin pomocí výsevných pásů odpadá časově náročné výsevové jednocení. Semena jsou zde již umístěna ve správných rozestupech. Ideální jsou výsevné pásky i při pěstování zeleniny i v balkonových truhlících, kde opravdu není místa nazbyt.Vždy se snažte dodržovat určené rozestupy jednotlivých semínek při výsevu, aby každá rostlinka měla nárok na plnohodnotný prostor pro svůj správný růst a dala vám co nejlepší úrodu.

Uplatnění rukoly

Rukola obsahuje mnoho vitamínů, které prospívají lidskému zdraví, posiluje imunitu, zvyšuje chuť k jídlu, pomáhá zahánět únavu. Obsahuje vitamin C a beta-karoten. Má detoxikační účinky, čistí krev, obsahuje antikancerogenní látky (protirakovinotvorné).

Rukola má velmi bohaté a chutné uplatnění v kulinářském umění - chutná v salátech, těstovinových pokrmech, pizze, chuťovkách, obecně ve středomořské kuchyni (listy Rucoly byly objeveny v Bologni), kde je součástí tradičních jídel. Rukola je výrazně peprná. Lehce nahořklá, s nezaměnitelnou chutí. Výborně se doplňuje s extra panenským olivovým olejem a balsamikovým octem v zeleninových salátech.

Používá se také na přípravu italského pesta.

Recept na rukolové pesto:

Chutné, jednoduché a výborné pesto na těstoviny (lze mazat na opečenou bagetku) si připravíme ze svazku lístků rukoly, piniových oříšků (lze použít i kešu oříšky), extra panenského olivového oleje, parmazánu, kapky citronu, soli a pepře.

Vše rozmixujeme nebo ručně rozdrtíme a utřeme v hmoždíři. Takto připravené pesto vmícháme do těstovin. Můžeme jím také potřít tradiční italskou ciabattu (pečivo), nebo přidat do salátu (mozarella, cherry rajčátka, lístky bazalky). Čerstvému voňavému pestu se konzervované nevyrovná. Základem pesta může být také bazalka. Tu lze použít místo rukoly, ostatní ingredience zůstávají stejné.

Přejeme vám dobrou chuť!Rukola dodá znamenitou chuť každému italskému pokrmu. Oživí saláty a je vhodná jako příloha k masu.

Zdravé klíčky 

Rukolu můžeme také nechat vzklíčit a využít celou rostlinku v různých mutacích ke konzumaci. Klíčky jsou nedílnou součástí zdravého stravování.

Více podrobných informací si můžete přečíst zde a nechat se inspirovat a oživit si tak váš jídelníček.

Klíčky neobsahují konzervanty,  obsahují mnoho provitamínu A, vitamínů B1, B2, B12, E, K, minerály - především vápník, horčík, fosfor a železo. V klíčcích najdete také celou řadu prospěšných enzymů, které podporují trávení a celkovou funkci trávení.

Klíčky jsou vhodné pro děti už od 1 roku a podporují správný růst. Zdravé klíčky mohou být součástí salátů, pomazánek, polévek nebo zeleninových jídel.

Pro pěstování je možné využít speciálních 
nádob, které jsou vytvořeny pro nezávadné pěstování klíčků.

Nezapomeň sdílet článek se svými přáteli!

Vždy čerstvá a zdravá semínka u nás. Objednávejte nyní..

Semínka Rukoly seté v eshopu


Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz

 30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.