E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Popínavý vilec ozdobí altán

Popínavý vilec ozdobí altán

Popínavý vilec ozdobí altán - ta nejlepší volba - zvonkovité modré květy se pnou až do 4m délek od července do prvních mrazíků ...

Popínavý vilec ozdobí altán

Vilec popínavý (lat. Cobaea scandens) - pnoucí rostlina dorůstající do výšky až 4m. Patří do čeledi jirnicovitých (lat. Polemoniaceae). Jeho původ je v Mexiku, kde dorůstá délek až 30m. Svědčí mu slunné stanoviště, chráněné před větrem. Je vhodný k pěstování v nádobách.

Vilec kvete velmi spolehlivě a bohatě. Květy jsou zvonkovité, ze začátku bílé, postupně modré. Vyšlechtěné odrůdy kvetou také bíle, fialově, modře a červeně. Květy jsou zaručeny od července do prvních mrazíků. Jedná se o celé hrozny květů. Plody vilce se v našich podmínkách málokdy vyvinou. V optimálních podmínkách jsou 5-7 cm dlouhé a mají vejčitý tvar. Listy jsou zpočátku zbarveny do červena, postupně jak se vyvíjí - tak zelenají.

Vilec je krásná popínavá rostlina. U nás zatím není příliš rozšířená, tak tuto ozdobu neuvidíte u každého souseda. Dobře se pne i po hrubě nahozených zídkých. Má velmi rychlý růst. doporučujeme k vyzkoušení. Budete nadšení z jeho rychlého růstu a záplavy květů.

Vilec prospívá v nádobách. Můžete si ho přenést k pergole či altánu, velmi rychle se natáhne do deklarované délky.Tato rostlina je u nás pěstována jako letnička.  V našich podmínkách nepřežije přezimování. Přezimování se může zadařit v teplejší zimní zahradě u domu.

Pěstujeme vilec

Vilec vyséváme v únoru až březnu. Doporučujeme výsev min. 2 měsíce předem. Optimální teplota při klíčení je 22-24°C. Vilec můžeme nechat vyklíčit ve výsevných miskách. Odkud je později přesadíme, buďto přímo do půdy, nebo do nádoby. Vždy použijte substrát určený pro výsev. Substrát můžete nechat prohřát v mikrovlné troubě, aby se zneškodnily zárodky hub a plísní.

Semínka vilce pouze na navhlčený substrát položíme a jemně zatlačíme. Povrch zvhlčujeme rozprašovačem. Semínka vyklíčí za 2-4 týdny. Na venkovní stanoviště vilec přesazujeme nebo umisťujeme v připravených nádobách v druhé polovině května.

Budete-li vilec předpěstovávat v pařeništi nebo skleníku, učiňte tak nejdříve v březnu. Tyto prostory by měli mít teplotu kolem 18°C.

Pokud budeme vilec pěstovat v nádobě, připravíme si také uleželý kompost, který vložíme na drenážní vrstvu v nádobě. Drenážní vrstva z písku, nebo kamínků je důležitá. Vilci se daří ve vyživených, ale dopře propustných půdách. Substrát určený pro pěstování vilce v nádobách, můžeme lehce promístit s pískem, abychom půdu provzdušnili a zlehčili.

Vilci vybereme slunné stanoviště. Chráněné před větrem. Čím slunnější bude, tím více květů bude mít. Prospívá mu dobře propustná, výživná půda. Do půdy kde ho budeme sázet zapracujte již na podzim dávku kompostu. Pokud budete u altánu odkopávat část půdy (jámu), nahraďte vilci tento díl zeminou smíchanou s pískem.

Jestliže máte pergolu nižší, nebo ho chcete mít u opěrné zídky, apod. můžete vilci zaštipovat konce. Zaštipování způsobí to, že se rozvětví a utvoří bohatší keřík.

Vilec pravidelně přihnojujeme, a to každé dva týdny hnojivem pro květ nebo list. Hnojivo potřebuje také při pěstování v nádobách, kde se živiny velmi rychle vyčerpaní.

Vilec je poměrně spolehlivá rostlina co se zdraví týká. Může se stát že ho napadnou mšice. Ty pak hubte obvyklým způsobem.

Přezimování vilce je možné. V zimních zahradách dorozkvetou i poslední květy.

Běžné přezimování však vilec nepřežije a je třeba ho nasadit další rok znovu. Roste velmi rychle. To je velké plus.

Jak vybrat tu nejvhodnější nádobu? Čím větší altán či pergolu máte, tím větší by měla být nádoba ve které budete vilec pěstovat - aby měla rostlina prostor na co největší kořenový systém. V malých nádobách bude slabá, i když hnojení bude dostatečné. Jako nádobu můžete použít i starší sud. Vypěstujete v něm 3 rostliny po 3 v hnízdech vedle sebe.

Vilec je velmi odolný vůči dešti. Vhodný k pergolám, opěrným zídkám a plotům. Je vhodný na porost méně vzhledných konstrukcí na zahradě, k porostu branek a brán.Vilec potřebuje vydatné hnojení. Pokud nejste příznivčem průmyslových hnojiv, spokojí se dobře s výluhem z kopřiv a přihnojováním kompostem.

Cobaea scandens

U nás se nejčastěji pěstuje druh Cobaea scandens. Vilec šplhavý. Jeho přízvisko je příznačné. Vyšplhá se po všech konstrukcích. Budete nadšení jeho krásnými trsy květů a také rychlostí s jakou poroste.

Shrnutí:

Předpěstování vilce trvá 2 měsíce, samotné klíčení 2-4 týdny. Vyberte slunnou stranu pergoly a vhodnou, velkou nádobu. Zajistěte propustnou a výživnou půdu. Zalévejte pravidelně, přihnojujte 1xza 14 dní.

Tip: K předpěstovanému vilci se vyplatí zapíchnout špejli. Pne se od ranného stádia. Tato jednoduchá kontrukce mu pomůže.

Pak je vaše posezení pod nádhernou záplavou květů jako v pohádce...

Jakou rostlinu pěstujete u altánu vy? Zaujal vás vilec? Jeho semínka můžete objednávat již nyní...

Sdílejte článek s přáteli na Facebooku!

Semínka Vilce v eshopu

Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.