E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Zdravá mrkev ze zahrady

Zdravá mrkev ze zahrady

Článek se zabývá Mrkví obecnou, jejím významem a pěstováním.

 Zdravá mrkev ze zahrady

 Mrkev obecná – Daucus carota

 Původ a botanická charakteristika mrkve.

Daucus carota patří do čeledi miříkovité (apiaceae), společně s celerem, petrželí, pastiňákem kmínem, koprem a dalšími.

Dnešní kulturní odrůdy pocházejí z plané formy, která se běžně vyskytuje i u nás hojně jako  plevel. Mrkev je botanicky dvouletá rostlina, v prvním roce vytváří kořen a přízemní růžici listů, ve druhém roce květní lodyhu, které je zakončená okolíkem. Pro zahradnické účely ji pěstujeme jako jednoletou, pro semenářské jako dvouletou rostlinu. Konzumní částí je kořen, který je oranžově zbarvený, ale jsou známy i bílé, žluté a pestře zbarvené odrůdy.Význam mrkve jako zeleniny

Mrkev je oblíbená a velmi rozšířená. Cenná je zejména pro vysoký obsah provitamínu A, vitamínů B1, B2, PP. Rovněž obsahuje široké spektrum minerálních látek a cukry. Uplatnění má jako čerstvá zelenina při přípravě různých pokrmů, ale rovněž ji lze zpracovávat mražením, dušením, sušením a nakládáním.  Náš tip je dušená mrkev s vepřovým masem a brambory.

 Pěstování mrkve

Mrkev nemá zvláštní nároky na polohu, půdy však potřebuje, pro optimální vývin kořenů, lehčí, propustné, záhřevné a bez kamenů. Nejlépe hlinitopísčité, písčitohlinité, jílovitohlinité s obsahem humusu. Na stejné místo ji vyséváme s odstupem 4-6 let, ostatně jako všechny zeleniny. Mrkev nesnáší hnojení chlévským hnojem, na který reaguje praskáním a rozvětvováním. Proto ji zařazujeme do II. Nebo lépe III. Tratě. (Číslování tratí odpovídá ročním odstupům od hnojení pozemku hnojem, Pozemek by se měl hnojit chlévským hnojem jednou za 4 roky, v prvním roce je to tedy I. Trať, ve druhém II., atd.) Mrkev rovněž potřebuje dostatek vápníku v půdě pro dobrý výnos. 

odrůdy mrkve se odlišují délkou vegetační doby, tvarem a v poslední době i barvou kořenů. Karotky mají kořen kratší, tupě zakončené, jsou křehčí. pozdní mrkve jsou větší, tužší, aby snesly méně šetrnu manipulaci. 

 Termín setí

Je odvislý od použité odrůdy a účelu sklizně. Ranné a krmné odrůdy vyséváme co nejdříve na jaře, jakmile to stav půdy dovolí, odrůdy pro podzimní sklizeň a skladování sejeme podle ranosti až do půlky června, abychom předešli přezrání mrkví.

 Způsoby výsevu

Na záhony, jejich šířka je obvykle 120 – 150cm. Na záhonech se vysévá do řádků vzdálených od sebe 35 cm, nebo do dvojřádků, vzdálených od sebe 45cm.

 Na hrůbky, které jsou od sebe vzdáleny 50 – 70cm, horní část hrůbků je široká 15 cm. Na jeden hrůbek se vysévá do jedno nebo dvouřádků. 


 


Způsob organizace pěstební plochy závisí na půdním druhu který máme na pozemku, vláhových poměrech a účelu pro který mrkev pěstujeme. Na lehkých půdách používáme záhonový způsob, naopak na těžkých půdách volíme hrůbky. U mrkve která je určena pro sklizeň menších kořenů volíme hustější spon, a naopak. 

Pro zahrádkáře jsou vhodné výsevní pásky, kde jsou semena již rozmístěná do určité vzdálenosti. Vyšší investice do osiva ušetří čas za následné jednocení (protrhávání rostlinek v řádku tak aby zbývající měly dostatek prostoru pro svůj vývoj).

Hustota výsevu a smíšené kultury.

Odpovídá požadované konečné velikosti kořenů a klíčivosti osiva. Hustotu jedinců ovlivňujme hustotou výsevu a případným pracným jednocením. Mrkev klíčí oproti ostatním zeleninovým druhům poměrně pomalu, proto je zahrádkáři využíván způsob smíšené kultury.

Při tom se společně s výsevem mrkve vysévá do stejných řádků ředkvička, která klíčí brzy a značkuje nám řádky, což je praktické při okopávce. Ředkvička se pak sklidí v době, kdy se mrkev začíná rozrůstat.

Doporučení na závěr

Mrkev má, stejně jako ostatní kořenové a listové zeleniny, schopnost kumulovat nitráty. To je potřeba mít na paměti a mrkev nehnojit během vegetace, a už vůbec ne v době tloustnutí kořenů. Zelenina s velkým obsahem nitrátů může významně poškodit vývoj plodu.

Provitamín A, coby prekurzor vit. A, stejně jako vitamín A je rozpustný pouze v tucích. To je potřeba mít na paměti, a do mrkvového salátu kápnout trochu např. olivového oleje.

Spoustu kvalitních odrůd naleznete zde.30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.