E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Jak pěstovat melouny na zahradě

Jak pěstovat melouny na zahradě

Meloun - jak pěstovat melouny na zahradě - stejně tak jako jiné tropické plodiny, i meloun si můžeme vybrat a zakoupit na pultech supermarketů. Stejně tak jednoduše si ho můžeme vypěstovat ze semínek na vlastní zahrádce. BIO, se svou historií půdy a hnojením.

Jak pěstovat melouny na zahradě 

Meloun vodní (lat. Citrullus lanatus) - je také znám pod botanickým názvem Lubenica obecná.   Meloun patří do čeledi tykvovitých (lat. Cucurbitaceae). Původem pochází z Afriky a jižní Asie. Do Evropy se dostal v 15. stol. Nyní je největší pěstitelskou velmocí a celosvětovým vývozcem Čína.

Meloun patří zaručeně  mezi nejoblíbenější zeleninu letních měsíců. Plod melounu je z botanického hlediska bobule. Tato "bobule" jako plod melounu vodního je tmavě zelená kůrka a červená měkká dužnina plná semínek. U cukrového melounu má "bobule" žlutou kůrku a žlutobílou masitou dužninu se semínky uprostřed. Do této čeledi tedy patří i meloun cukrový žlutý ("honeydew", lat. Cucumis melo). Tyto dva melouny jsou nejpěstovanějšími druhy u nás.



V Česku se pěstování melounů daří. Nejlepší přirozené podmínky pro pěstování melounů jsou ve vinařských oblastech - na Jižní Moravě a v Polabí, také na Hané a v oblastech, kde se pěstuje kukuřice.

Jak pěstovat Melouny

Meloun vodní je plodina původem z tropických a subtropických krajů. Má tedy vyšší nároky na teplo, na kolísání teplot ve dne a ochlazení v noci, na déle trvající deště a špatné povětrnostní podmínky. Meloun je možné pěstovat také ve skleních a fóliovnících.

Výsev

výsev Melounu ze semínek můžeme zahájit již v lednu. Pro klíčící rostlinku musíme zajistit dostatek tepla a světla. Standardně se proto doporučuje začít s výsevem v dubnu, kdy je již tepleji a je více slunečního světla. Semínka Melounu vyséváme do kelímků nebo sadbových květináčků. Do květináčků můžeme vložit rašelinové tablety  s umístěným semínkem. Rašelina dodá teplo při klíčení. Takto nachystané semínka ke klíčení můžeme nakrýt igelitem. Nebo nad každé semínko použít poklop z uříznuté PET láhve. V našem eshopu je možno zakoupit profesionální miniskleník, určený nejen pro klíčení. Tento miniskleník vypadá estetičtěji než kelímky od jogurtu a nemusíte se ho bát umístit na parapet ani v moderních interiérech.

Semínka Melounu vkládáme cca. 0.5 cm pod povrch připraveného substrátu určeného pro výsev a klíčení. Rostlinkám dopřejeme pravidelnou zálivku. Abychom nepodmáčeli klíčící semínka můžeme provádět zálivku rosením pomocí rozprašovače. Rostlince dopřejeme teplotu již při klíčení 18-22°C, výsev  můžeme postavit na vyhřátý parapet.

Výsadba

Optimálně vyvinutý semenáček má 3-4 listy a pevný, prokořeněný bal s bílými - ne nahnědlými konci. Před přesazením rostlinky lehce na noc otužujeme. Při přesazení melounu do hlíny, můžeme rostlinku zasypat až po lístky. Do pařeniště přesazujeme vždy do jednoho okna 2 rostlinky. Do skleníku 1 rostlinku na 150 cm.

Již otužované rostlinky vysazujeme na záhon v květnu, nejlépe po 15. květnu. Půdu pro pěstování melounu si musíme dobře připravit. Prohnojit již na podzim a na jaře dobře zrýt a prokypřit. Melounu vyhovují lehčí půdy bohaté na živiny. Vysazujeme do sponu minimálně 50x50 cm, pokud nám to záhon dovolí, zvolíme větší spon, i 100x100 cm. Jakmile rostlina vyžene delší olistěnou lodyhu zaštípneme ji za 3-4 listem, aby se rozvětvila. Rozvětvené boční lodyhy také zaštipujeme. Na výhonech necháváme 1-2 listy a jeden květ, pro jeden plod.

Melouny začínají kvést začátkem května. O opýlení se postarají včely, pokud pěstujeme ve skleníku, můžeme květy  opýlit štětečkem.

Meloun jako tropická rostlina má rád teplo. Pokud i v noci klesají teploty pod 5°C, nadkrýváme záhon černou textílií, abychom rostlinky uchránili před zimou. Pokud takto klesnou teploty i přes den, necháme rostlinu nadkrytou. Pro melouny si můžeme připravit zateplený záhon, který buďto zasypeme mulčovací kůrou, nebo černou textílií, do které si připravíme otvory pro budou rostlinky.



Meloun má rád teplo. Pokud i v noci klesají teploty na 5°C nadkrýváme záhon černou textílií, abychom rostlinky uchránili před zimou.

Závlaha 

Doporučujeme zalévat odstátou vodou, neměla by být úplně ledová, ani čerstvě natočená z kohoutku (zahradní hadice). Zaléváme nejlépe na večer a také 2-3x během dne. Zaléváme častěji, ale menším množstvím vody. Při suchých dnech můžeme zálivku zintenzivnit, ale rostlinu nepodmokřit. Pokud závlahu podceníme, může mít rostlina rýhy v plodu. V době dozrávání již plodiny melounu nezaléváme.

Hnojení

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu. Když rostlině vzejde 3-4 list můžeme dohnojit ledkem.

Pokud rostliny melounu nemáme nakryty textilií, můžeme rostlinku průběžně okopávat a půdu kolem prokypřovat. Odstraňujeme také uschlé a škůdci napadené listy. Melouny chráníme před slimáky. 

Sklizeň

Melouny sklízíme cca. po 100 dnech od výsadby na konci srpna.  Se sklizenými melouny manipulujeme ohleduplně. Meloun není určen k dlouhodobému skladování, ale k rychlé spotřebě. Proto si na melounu pochutnejme v jeho nejlepší sezóně, nejlépe ihned po sklizni.



Jak poznáme zralý plod? Na zralém plodu se ráno nesráží rosa. Kdo není tak časným pozorovatelem, zralost melounu pozná poklepem, kdy je zvuk dutý. U melounu také zasychá stopka a stáčí se do kulata.

Zajímavé druhy k pěstování v květináčích

  • Atraktivní je Pepino - převislý melounek pro pěstování na venkovních zídkách, balkónech, či v závěsných květináčích. Při dobře zvoleném hnojení rostlina vyživí i 30 ks půlkilových melounků. Sazenička roste velmi pomalu, doporučujeme výsev již v lednu

  • Kiwano - africký rohatý meloun, který se také pěstuje v květináčích.

Doporučení ! - u závěsných melounů počítáme s tím, že výsledná váha rostliny může být vyšší vzhledem k množství plodů, proto např. květináč postavíme na zídku nebo jinou oporu.

Dalšími druhy melounů jsou vynikající plody exotických názvů a chutí pěstovaných převážně v jižních zemích - Itálii, Španělsku, Africe.

  • Meloun Galia (pochází z Izraele, obsahuje hodně cukru)
  • Kantalup (Cantaloupe)
  • Charentais
  • Ananasový meloun
  • Piel de Sapo (ropuší kůže),
  • Kukumelo (hranatý meloun z Číny)
  • Cavailon a další. 

Vitamíny

Melouny obsahují mnoho vody a jsou tedy vhodnou potravinou v redukčních dietách. Obsah vody u melounu se pohybuje kolem 90 - 93%. Také obsahují vlákninu, která napomáhá správné činnosti střev. Vzhledem obsahu vody působí močopudně, a jsou vhodné i při zánětech ledvin. Meloun obsahuje složky zklidňující organismus, také kyselinu listovou, kyselinu jablečnou, citrónovou, železo a vápník. Pomáhají dodržovat pitný režim dětem a chlazený meloun pomáhá při prořezávání prvních zoubků.

Meloun je králem studených předkrmů a salátů. Žluté melouny můžeme zabalit do parmské šunky, a tím vytvoříme lehký a velice chutný  jižanský předkrm. Meloun si užijeme nejen v letních salátech, ale i jen tak nakrájený na kostky, měsíčky a podávaný vychlazený. Meloun můžeme podávat i vychlazený a vydlabaný na párty, smíchaný s alkoholickými nápoji. 


Podělte se o své zkušenosti s pěstováním melounu s přáteli na Facebooku!

Semínka melounu objednávejte již nyní u nás!

Semínka melounu v eshopu

Semínka Pepíno Gold melounků zde



Autor: Hana Michalíková, www.rostliny-semena.cz



30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.

Více referencí naleznete samozřejmě na webu TAOX - webdesign, webmarketing.