E-shop - Rostliny - semena.cz | Kompletní nabídka semen a osiv pro Váš dům i zahradu | Zajímavá semena - exotické rostliny, masožravky, palmy, jehličnany, zelenina, bylinky, květiny, klíčky, houby, bio osivo - Osivo pro každou zahradu.
Kvalitní semena a osiva pro pěstitele za nízké ceny.


Široká nabídka netradičních semen z celého světa.
1. český eshop zaměřený na semena exotických rostlin.

Jak na moření česneku

Jak na moření česneku

Jak na moření česneku - vypěstovat si dobrý český česnek se stalo téměř povinností. Preferujete české věci před zahraničními, pak při pěstování česneku nejlépe oceníte českou kvalitu.

Jak na moření česneku

Český česnek se málem stal nedostatkovým zbožím. Vodnaté česneky bez chuti zaplavily obchody, nyní se však zahrádkáři vrací k pěstování českého česneku ( české kvality na záhonu ). Pěstování česneku není nic těžkého. Poradíme vám jak na moření česneku, aby sadba byla zdravá a růst česneku pokračoval jak má. Česnek kuchyňský (lat. Allium sativum) - je rostlina, které svědčí slunné záhony, hlinitopísčitá půda s dostatkem živin a vzdušné stanoviště. Základem úspěchu je použít vždy zdravou sadbu. Pokud kupujeme uznanou sadbu, vždy požadujeme osvědčení. Bez certifikátu se může stát, že jen zakoupíme předražený konzumní česnek. Stroužky určené  výsadbě je vhodné namořit proti houbovým chorobám. Máme - li podezdření na napadení sadby háďátky, česnek nevysazujeme, ani po moření, ale zlikvidujeme. Český česnek je vhodné sadit na tentýž záhon po 4-5 letech. Na menších zahrádkách to tolik nejde. Pokud je česnek zdravý, není se čeho obávat, pokud ale napadla česnek bílá plíseň, nesázejte česnek na stejné místo 8-10 let.

Půdu před výsadbou dobře proryjte do větší hloubky a nechte min. týden uležet. Pokud se v půdě vyskytují choroby, půdu provápněte.Moření česneku

Na moření česneku a jeho aplikování a výsadbu se názory různí, jedno však zůstává stejné. Česnek moříme v průběhu vegetace, i během skladování. Moření má příznivý vliv na zvýšení výnosu a zdravotní stav česneku. Zejména tak česnek uchráníme před houbami Fusarium spp., Bortys spp., Penicillium spp., Sclerotium cepivorum, příp. i Helmithosporium allii.

Postup při moření česneku 1.

Zdravé nepoškozené stroužky oddělíme od sebe a ihned máčíme v připravené suspenzi po dobu 20 minut a hned poté vysadíme. K moření můžeme použít tyto přípravky: Rovral Auaflo a Sulka. Pokud si nachystáme mořící roztok, použijeme ho ihned, neskladujeme a nepoužíváme na druhý den nebo později.

Postup při moření česneku 2.

Česnek nemoříme přímo před výsadbou. Česnekové stroužky si namoříme v roztoku Sulky již v září cca na 6-12 hodin. Pak je necháme oschnout cca. 12 hodin na vzdušném místě. Suspenzi nepoužíváme dvakrát po sobě.

Pak stroužky sazíme. Sázíme vždy pouze zdravé stroužky. Doporučujeme nesadit česnek přesně v září, ale počkat si, až bude teplota trvale pod 9°C nebo kolem 15.10, nejpozději do konce října. Půda bude již bezpečná před houbovými chorobami. Pozdější termín než v září nám zaručí větší palice při sklizni. Na jaře teplotu hlídat a vysadit až bude cca. 3 dny v březnu 10°C, kdy již půda rozmrzá. Názory se na termín výsadby různí. Vyzkoušejte osvědčené metody a uvidíte, co bude vyhovovat vám. 

Namořené stroužky sázejte tak, že je zamáčknete prstem do hloubky 5-8 cm. stroužky sázejte vypouklou stranou po směru řádku. V řadě po 10-ti centimetrech. Řádky by od sebe měli být vzdáleny 35 cm.

Ptáte se, co se stane, když česnek nenamoříte? Pokud je sázen úplně poprvé na záhon, kde se ještě předtím česnek nikdy nepěstoval, může vzejít. Pokud ale byl na záhonech již česnek pěstován, určitě ho namořte a neriskujte tak uhnití úrody a zmaření vaší práce.
Zdraví v česneku

Zdravý česnek je opravdu velkým kusem zdraví v naší stravě. Najdou se tací, kteří si dají jeden stroužek česneku denně na imunitu. A dělají správně. Česnek je lidovým všelékem, ale i uznávaným potravinovým doplňkem. Je bohatým zdrojem vitamínu A, B, C. Obsahuje selen, vápník, jód. Zvyšuje  obranyschopnost organismu a podporuje trávení. Snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Prospívá srdci a pročišťuje cévy. Působí také proti nadýmání a kornatění tepen. Ničí parazity ve střevech. V kombinaci s medem se uživá při nachlazení a chřipce.

Použití v kuchyni je všestranné, od typicky české kuchyně, až po lehké saláty a dresinky středomořské kuchyně. hojně se používá v asijských pokrmech a je základem francouzské kuchyně. česnek přidáváme do marinád na grilovaná masa, brambory, omáčky, polévky, bramboráky, pomazánky. Přidáním česneku nezazíte žádný pokrm. Sušený se dá použít jako koření. Naložený v olivovém oleji jako pochoutka. 

Umíte česnekovou omáčku, např. k pečenému králíku ? Zkuste jednu rychlou chutnou: na zásmažku s másla a mouky, přilít hrneček osolené vody do toho 6 stroužků česneku nebo více dle chuti, přivést rychle k varu, aby se česnek nevyvařil. Pak přidat smetanu s moukou (omáčka bude krásně bílá), nebo světlou hotovou jíšku a je to. Podávejte s vařeným bramborem.

Přípravky na moření česneku v eshopu30-ti denní lhůta vrácení

Rostliny-semena.cz - prodej semen pro vaši zahradu!

 
Váš košík je zatím prázdný...
Najdi semínka
Stiskni pro hledání
Trápí vás svilušky? Trápí vás svilušky?

Letos trápí pěstitele více než v minulých letech. Přípravek Vermitec jim učiní přítrž.

Nevíte co za dárek blízkým? Nevíte co za dárek blízkým?

Nadělte jim dárkové balení GROWSETU - komplet pro úspěšný start každého pěstitele. Tento dárkový set obsahuje vše, co pěstitel potřebuje pro úspěšný start semínek...

Čím osázet okno?

Přemýšlíte, čím letos osázet okno? Podívejte se na trochu inspirace letničkami..

Hydroponické pěstování

Hydroponie - pěstování 21. století. Rychlejší růst, lepší přísun hnojiv, méně chorob..

Archiv novinek

 
Přehled kontaktů:

Tel.: 722912623
Email:
Web: Rostliny-semena.cz
© Rostliny-semena.cz

Zpravodaj:
Odeslat

Zadejte svůj email budeme Vás informovat o novinkách, výhodných akcích a slevách. Registrace je zdarma a lze ji kdykoli zrušit.

Autor webu:

Webdesign studio TAOX je také autorem webů

Internetové obchody, e-shopy. Reklamní agentura specializovaná na prostředí internetu a medií.